Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji „Jesień 22”

Podsumowanie akcji „Jesień 22”

Strażnicy leśni wraz z terenowymi pracownikami nadleśnictw, policją i strażą łowiecką w dniach 21-30 września uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Jesień 22”. Działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z lasu, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

W akcji na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu uczestniczyło 64 strażników leśnych. Wspólnie z pozostałymi służbami przeprowadzili 270 kontroli, podczas których wykryli 573 nieprawidłowości. Wśród niewłaściwych zachowań najwięcej było przypadków nielegalnego wjazdu pojazdami do lasów – aż 417, w tym jeden przypadek tzw. nielegalnego off-roadu. W dalszej kolejności wykryto przypadki zaśmiecania lasu – 17. Aż 16 z nich dotyczyło wędkarzy, łowiących ryby w zalewie Siczki. Ponadto strażnicy leśni wykryli pięć przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Wartość skradzionego w ten sposób drewna wyceniono na prawie tysiąc złotych.

W trakcie akcji stwierdzono też dwa przypadki kłusownictwa. Do jednego z nich doszło w leśnictwie Stróża w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Podczas pełnienia obowiązków służbowych podleśniczy znalazł na zrębie tuszę łosia, pozbawioną głowy. Zwierzę zostało prawdopodobnie postrzelone. O sprawie została poinformowana policja. Do drugiego zdarzenia doszło w leśnictwie Rajec w Nadleśnictwie Radom – tu pracownik znalazł zastrzelonego łosia. Ta sprawa również została zgłoszona policji.

W ramach akcji „Jesień 22” strażnicy kontrolowali również środki transportu przewożące drewno oraz składowanie drewna. Wykryli jeden przypadek niewłaściwego przewozu drewna.

Warto dodać, że w trakcie prowadzonych działań nie wykryto przypadków kradzieży drewna oraz niszczenia i kradzieży mienia (np. infrastruktury turystycznej). Nie miały też miejsca zdarzenia szczególnie niebezpieczne.

Stosunkowo mała liczba przypadków kradzieży drewna, kłusownictwa i niszczenia mienia pokazuje skuteczność strażników leśnych w walce ze szkodnictwem leśnym.

Podsumowując tegoroczną akcję na terenie RDLP w Radomiu straż leśna podkreśla również znaczącą rolę pozostałych służb, w tym policji i straży łowieckiej, w przeprowadzeniu działań. Współpraca z innymi służbami daje dodatkowe wymierne efekty w przeciwdziałaniu łamania prawa na terenie lasów. Wspólne działania regulują porozumienia podpisywane przez służby.

Akcja o kryptonimie „Jesień 22” miała charakter ogólnopolski. W całym kraju wzięło w niej udział prawie tysiąc strażników leśnych, którzy wykryli ponad 12,5 tys. nieprawidłowości. Okazało się, że największym problemem w skali kraju jest nielegalny wjazd pojazdem do lasu – ponad 9,5 tysiąca przypadków.