Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejne „Dary Świętokrzyskich Lasów” za nami

Kolejne „Dary Świętokrzyskich Lasów” za nami

18 września, już po raz ósmy, odbyła się plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Na Stadionie Leśnym w Kielcach z leśnikami spotkali się miłośnicy przyrody, aktywnego wypoczynku i turystyki leśnej, grzybobrania i  dobrej kuchni. Gwiazdą spotkania był znany i lubiany kucharz Jakub Wolski z Hell’s Kitchen, który przygotował dla wszystkich wielki kocioł zupy grzybowej.

 

Na gości pikniku czekało mnóstwo atrakcji. Już o godz. 8-ej do lasu wyruszyli pasjonaci grzybobrania w poszukiwaniu grzybów i innych darów lasu. Pod opieką leśników z nadleśnictw Daleszyce i Łagów zbierali grzyby i słuchali ciekawostek o leśnej przyrodzie.

 

O godz. 11 sygnał „Zbiórka” w wykonaniu Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Zespołu Sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku rozpoczął piknik na Stadionie Leśnym.

Na wstępie wystąpił Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, a następnie Mariusz Gosek, poseł na Sejm RP.

 

Potem na scenie wystąpili eksperci z dziedzin dotyczących zdrowia i darów lasu. Anna Puto – grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach mówiła o zasadach bezpiecznego grzybobrania. Jakub Wolski z Hell’s Kitchen i pomysłodawca i kucharz m.in. „Dzikiej kuchni” zaproponował kilka przepisów na dania z grzybami w roli głównej.

 

Las to nie tylko dary lasu, ale też sport i turystyka. Panie z klubu sportowego Kijowe Lejdis przygotowały dla uczestników wspólny trening Nordic Walking. Klub Sportowy Lepszy CrossFit zaprezentował możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu dla całych rodzin. Stowarzyszenie Ostrower opowiedziało o realizowanym wspólnie z Lasami Państwowymi projekcie budowy singletracków (specjalnych leśnych ścieżek rowerowych). Wystąpili też przedstawiciele Klubu Łomża Vive Kielce.

 

Dużą atrakcją był pokaz karate w wykonaniu Koneckiego Klubu Karate Kyoukushin, Klubu Karate Morawica i Senshi Starachowicki Klub Karate Kyokushin pod przewodnictwem leśnika z Nadleśnictwa Radoszyce – Mistrza Polski i brązowego medalisty Mistrzostw Europy w karate Mateusza Garbacza. Równie dużym powodzeniem cieszył się pokaz sokolniczy

 

Punktem kulminacyjnym była degustacja dania z grzybów, przygotowanego przez Jakuba Wolskiego z Hell’s Kitchen. Po borowikową ustawiła się bardzo długa kolejka. Wszyscy podkreślali, że zupa smakowała wyśmienicie.

 

Podczas pikniku odbył się także jarmark artykułów z darów lasu. Można było zakupić przetwory z owoców leśnych, wiklinowe kosze i zabawki z drewna. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla odwiedzających pyszne pierogi i ciasta a Zielarski Kącik Kari zaprezentował kosmetyki i herbatki leśne.

 

Na odwiedzających czekały także liczne stoiska tematyczne nadleśnictw Kielce, Daleszyce, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W tym roku dominowała tematyka sportowa i turystyczna. Można było m.in. dowiedzieć się jak nie zgubić się w lesie, jak rozpoznawać tropy leśnych zwierząt, uzyskać informacje o prowadzonych przez Lasy Państwowe akcjach „Czas w las” i „Zanocuj w lesie”. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku prezentowali znajdujące się pod opieką szkolnej sekcji sokolniczej ptaki drapieżne.

 

Na osobnym stoisku była prezentowana marka „Dobre z Lasu”. Można było nie tylko dowiedzieć się, co można przygotować z leśnych owoców, ale też spróbować miodu, wędlin z dziczyzny czy marynowanych grzybów.

 

Marka Lasów Państwowych „Dobre z Lasu” jest częścią szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. To umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii.

 

Swoje stoiska prezentowali również Polski Związek Łowiecki i Muzeum Wsi Kieleckiej. Na stoisku stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach można było obejrzeć leśne grzyby i porozmawiać z grzyboznawcami. Policja przygotowała tor przeszkód, który trzeba było pokonać w alkogoglach i narkogoglach, straż pożarna prezentowała samochód gaśniczy, a na stoisku KPP Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie można było nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

 

Piknik zorganizowały Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Partnerami wydarzenia były: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce. Medialnie piknikowi patronowały TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia i Radio EM.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.