Wydawca treści Wydawca treści

Parki Krajobrazowe

Sieradowicki Park Krajobrazowy całkowita powierzchnia „Parku” wynosi 12 106 ha, z czego w zasięgu N-ctwa Skarżysko 4005,47 ha, co stanowi 33 % jego areału.

Sieradowicki Park Krajobrazowy wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich, który został utworzony w 1988 roku, nad którymi zarząd sprawuje Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Kielcach.

Park obejmuje swoim zasięgiem Płaskowyż Suchedniowski oraz Pasmo Sieradowickie Gór Świętokrzyskich. Podobnie jak cały Zespół Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich ma charakter leśny, w 85 %  pokrywają go lasy. Jest to ważny regionalny węzeł hydrograficzny i obszar źródliskowy dla prawobrzeżnych dopływów Kamiennej (Kamionki, Żarnówki, Lubianki i Świśliny).

     Oprócz bogatej fauny i flory na terenie parku występują liczne wychodnie skał z różnych okresów w dziejach Ziemi. Jako osobliwości przyrody nieożywionej podlegają one ochronie indywidualnej w postaci pomników przyrody nieożywionej.

     Oprócz wysokich walorów przyrodniczych tereny w zasięgu Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich niosą wysokie walory historyczno-kulturowe, znajdują się tu liczne miejsca pamięci, związane głównie z walkami powstańczymi oraz okresem II wojny światowej, ponadto jest tu wiele zabytków kultury materialnej oraz stanowisk i śladów archeologicznych sięgających epoki neolitu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji „Stroisz” na terenie RDLP w Radomiu

Podsumowanie akcji „Stroisz” na terenie RDLP w Radomiu

Akcja „Stroisz” była prowadzona w dniach od 26 października do 3 listopada na terenie całej Polski, a jej głównym celem było zapobieganie i wykrycie nielegalnego pozyskiwania stroiszu. Podczas akcji na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu strażnicy leśni wykryli prawie 180 nieprawidłowości. Choć w czasie działań nie ujawniono żadnego przypadku kradzieży stroiszu to tego rodzaju szkodnictwo nadal jest problemem.

Najwięcej przypadków wykrytych nieprawidłowości to już tradycyjnie nielegalny wjazd do lasu pojazdem – było ich 128. W dalszej kolejności zaśmiecanie – 19 przypadków, kradzież i niszczenie mienia – 4 przypadki, naruszenie przepisów przeciwpożarowych i nielegalny wyręb drzewa – po 3 przypadki oraz nielegalne pozyskanie innej roślinności niż stroisz – 2 przypadki (kradzież mchu).

W czasie patroli strażnicy leśni znaleźli też dwa narzędzia kłusownicze w postaci klatek do nielegalnego odłowu ptaków drapieżnych. Zdarzenie miało miejsce na terenie leśnictwa Głuchów w Nadleśnictwie Grójec. Sprawca został już wykryty, a postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Grójcu.

- Kradzież stroiszu to wciąż duży problem i wyzwanie dla straży leśnej – mówi rzecznik RDLP w Radomiu Edyta Nowicka. – Mimo, że w czasie ostatniej akcji nie odnotowano żadnej kradzieży, nie oznacza, że do takich procederów nie dochodzi. W naszym regionie kradzieże zdarzają się w ciągu całego roku. Często dokonują ich zorganizowane grupy przestępcze. Dlatego prosimy, by zwracać uwagę na legalność kupowanego stroiszu. Można zapytać sprzedającego o pochodzenie gałązek. Każdy nabywca otrzymuje w nadleśnictwie dokument potwierdzający legalność zakupu. Edyta Nowicka dodaje, że złodzieje niszczą przede wszystkim młode jodełki. Uszkodzone drzewka potrzebują co najmniej kilka lat na regenerację, a nawet obumierają.

Akcja „Stroisz” jest organizowana corocznie w okolicy dnia Wszystkich Świętych. To właśnie wtedy jest największe zapotrzebowanie na gałązki jodłowe, które służą do robienia wieńców na groby. W tegorocznych działaniach na terenie RDLP wzięło udział 68 strażników leśnych. W akcji wspierali ich funkcjonariusze policji, Straż Miejska, Straż Łowiecka, Straż Rybacka i Inspekcja Transportu Drogowego.