Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Parki krajobrazowe

Sieradowicki Park Krajobrazowy całkowita powierzchnia „Parku” wynosi 12 106 ha, z czego w zasięgu N-ctwa Skarżysko 4005,47 ha, co stanowi 33 % jego areału.

Obszary Natura 2000

Sieć ekologiczna NATURA 2000 jest systemem ochrony wybranych elementów przyrody przyjętym przez kraje Unii Europejskiej. Sieć ta ma uzupełniać systemy krajowe i dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Celem utworzenia ekologicznej sieci jest ochrona różnorodności biologicznej na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Narzuty skalne 1. Skałka - ściana skalna o długości 8m, wysokości 1-1,5m znajduje się w pobliżu miejscowości Michałów Mały oddz. 148d L-ctwo Nad Kamienną - uznana za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

Użytki ekologiczne

Użytkiem ekologicznym nazywamy teren nieleśny (w rozumieniu kategorii użytku gruntowego), objęty ochroną prawną w celu zachowania ekosystemów mających znaczenie dla różnorodności biologicznej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Wydarzenie zorganizowane przez Lasy Państwowe oraz Narodowe Centrum Krwi zakończyło się dużym sukcesem. Podczas akcji rozdano w sumie 5 tysięcy świątecznych drzewek w całym kraju, a na terenie RDLP w Radomiu blisko 500.

 „Choinka dla życia” to inicjatywa Lasów Państwowych, której celem była promocja szczytnej idei krwiodawstwa. W organizacji akcji uczestniczyło również Narodowe Centrum Krwiodawstwa. 14 grudnia w ponad 80 miejscach w całej Polsce, w tym w Radomiu, Kielcach, Końskich i Grójcu każdy, kto oddał krew, otrzymał choinkę od leśników. W sumie Lasy Państwowe przekazały krwiodawcom w całym kraju 5 tysięcy świątecznych drzewek pochodzących ze specjalnych leśnych plantacji, w tym 500 w regionie radomskim i świętokrzyskim.

– Krew jest darem życia. Choinki pojawiają się w naszych domach na Boże Narodzenie, a Boże Narodzenie to przecież święto życia – mówił zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Marek Szary podczas briefingu przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. – Cieszymy się, że możemy pomóc w zdobywaniu tego daru życia i podziękować za niego krwiodawcom.

W akcji mógł wziąć udział każdy, kto nie wykazywał przeciwwskazań zdrowotnych do oddania krwi. – To bardzo miłe, że ktoś myśli o tych, którzy myślą o innych i oddają krew – powiedział pan Kamil, który krew oddał w radomskim RCKiK. – Nie wiedziałam, że jest taka akcja, to dla mnie fajna niespodzianka.

- Bardzo fajna akcja, może pomóc w zachęceniu do oddawania krwi – mówił z kolei pan Karol, który też krew oddaje w radomskim RCKiK. – Moje dzieci jeszcze nie wiedzą, że przyjdę dziś do domu z choinką. Bardzo się ucieszą.

Drzewka rozdawane w ramach akcji pochodziły ze specjalnych plantacji ulokowanych w miejscach, w których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, jak np. na obszarach pod liniami energetycznymi. Każde drzewko przyozdobiono bombką z życzeniami oraz podziękowaniem za szlachetny gest krwiodawcy. Na bombce znalazła się również instrukcja jak pielęgnować naturalną choinkę w domu.

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, można ją jedynie otrzymać od krwiodawców. Oddawanie krwi jest szlachetnym działaniem, które warto promować, nie tylko podczas świąt.