Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

Parki krajobrazowe

Sieradowicki Park Krajobrazowy całkowita powierzchnia „Parku” wynosi 12 106 ha, z czego w zasięgu N-ctwa Skarżysko 4005,47 ha, co stanowi 33 % jego areału.

Obszary Natura 2000

Sieć ekologiczna NATURA 2000 jest systemem ochrony wybranych elementów przyrody przyjętym przez kraje Unii Europejskiej. Sieć ta ma uzupełniać systemy krajowe i dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Celem utworzenia ekologicznej sieci jest ochrona różnorodności biologicznej na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Pomniki przyrody

Narzuty skalne 1. Skałka - ściana skalna o długości 8m, wysokości 1-1,5m znajduje się w pobliżu miejscowości Michałów Mały oddz. 148d L-ctwo Nad Kamienną - uznana za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

Użytki ekologiczne

Użytkiem ekologicznym nazywamy teren nieleśny (w rozumieniu kategorii użytku gruntowego), objęty ochroną prawną w celu zachowania ekosystemów mających znaczenie dla różnorodności biologicznej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja „Drzewko za surowce wtórne”

Akcja „Drzewko za surowce wtórne”

1 kwietnia w zamian za przyniesione surowce wtórne będzie można otrzymać bezpłatnie sadzonki drzew. Akcja „Drzewko za surowce wtórne” odbędzie się w dwóch miejscach: w Galerii Echo przy ul. Świętokrzyskiej w Kielcach oraz na placu przy Hali Feniks przy ul. Śląskiej w Radomiu. Leśnicy wraz z partnerami akcji będą czekać z sadzonkami w godz. od 10 do 14 w Kielcach i od 9 do 13 w Radomiu.

Celem akcji jest zebranie surowców wtórnych oraz zaangażowanie mieszkańców regionów świętokrzyskiego i radomskiego w działania proekologiczne. Dzięki akcji więcej odpadów znajdzie powtórne zastosowanie lub zostanie właściwie zutylizowanych oraz posadzonych będzie więcej drzew.

Aby otrzymać sadzonkę należy przyjść do jednego z dwóch wyznaczonych miejsc z makulaturą, plastikowymi nakrętkami lub zużytymi bateriami. Tu przyniesione surowce zostaną zważone i policzone, a osoba oddająca otrzyma sadzonkę.

Leśnicy przygotowali w sumie 4 tysiące sadzonek (po dwa tysiące w obu miejscach). W Radomiu na chętnych będą czekały sadzonki świerka pospolitego, sosny zwyczajnej, klonu zwyczajnego i lipy drobnolistnej, a w Kielcach – dębu szypułkowego, sosny zwyczajnej i buka zwyczajnego.

Przy obu punktach zbiórki będą też czynne „leśne” stoiska, w których leśnicy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące drzew, ich sadzenia i pielęgnowania. Na odwiedzających będą też czekały niespodzianki, drobne upominki i zabawy dla dzieci.

Akcja „Drzewko za surowce wtórne” odbywa się w Polsce już po raz 10-ty, a w Radomiu i Kielcach – po raz pierwszy. Jej koordynatorem jest Polska Press, partnerem Lasy Państwowe. W Radomiu współorganizatorem akcji jest m.in. Nadleśnictwo Radom, w Kielcach – Nadleśnictwo Kielce.

Punkt w Radomiu, godz. 9-13 (plac przy Hali Feniks – targowisko przy ul. Śląskiej).
Punkt w Kielcach, godz. 10-14 (Galeria Echo przy ul. Świętokrzyskiej – Czerwona Scena).