Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Sieć ekologiczna NATURA 2000 jest systemem ochrony wybranych elementów przyrody przyjętym przez kraje Unii Europejskiej. Sieć ta ma uzupełniać systemy krajowe i dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Celem utworzenia ekologicznej sieci jest ochrona różnorodności biologicznej na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej.

         Obszar Natura 2000 może obejmować część lub całość obszarów i obiektów objętych innymi formami ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.

Program Natura 2000 opiera się na dwóch formach ochrony tzn.:

§  Obszary Specjalnej Ochrony (OSO) – wyznaczane w celu ochrony lęgowej ptaków         (tzw. Dyrektywa Ptasia),

§  Specjalne Obszary Ochrony (SOO) – wyznaczone w celu ochrony siedlisk                          (tzw. Dyrektywa Siedliskowa)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Straż Leśna prowadzi akcję "Jesień 22"

Straż Leśna prowadzi akcję "Jesień 22"

W dniach 21-30 września na terenie Lasów Państwowych w całej Polsce, w tym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, prowadzona jest akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Jesień 22”.

Akcja jest realizowana poprzez działania kontrolno – prewencyjne. Biorą w niej udział także pracownicy nadleśnictw, policji i straży łowieckiej. Jej celem jest zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochrona zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych przestrzegania obowiązujących przepisów.

Działania te mają na celu wykrycie i przeciwdziałanie każdemu rodzajowi szkodnictwa leśnego, od zaśmiecania lasów poprzez wjeżdżanie do lasu pojazdami po kradzież drewna. W szczególności będą ukierunkowane na przeciwdziałanie i zwalczanie grup szkodnictwa zaliczanego do kategorii tzw. bezprawnego korzystania z lasu, kradzieży drewna oraz kontroli przewożonego i składowanego surowca drzewnego.

Mimo nagłaśniania problemu łamania przepisów prawa przez różne grupy społeczne
i zastosowania nowych technologii, w tym kamer, Straż Leśna w nadleśnictwach nadzorowanych przez RDLP w Radomiu każdego roku stwierdza wiele przypadków bezprawnego korzystania z lasu, takich jak nielegalne pozyskiwanie stroiszu i mchu, wjazd pojazdem do lasu lub pozostawienia pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, puszczanie psa luzem, zaśmiecanie. Dlatego tego typu akcje są wciąż potrzebne.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Jesień 21” Straż leśna przeprowadziła 512 interwencji. Skontrolowała 397 pojazdów i 455 osoby. Najczęściej popełnianym wykroczeniem był wjazd pojazdem do lasu lub pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym – 351 przypadków, co stanowiło 95% szkodnictwa w zakresie bezprawnego korzystania z lasu. Odnotowano m.in. 10 przypadków kradzieży drewna
i 10 przypadków kradzieży stroiszu.

Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi. Stąd konieczność przestrzegania określonych zasad. Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to jeden z priorytetów Lasów Państwowych.