Wydawca treści Wydawca treści

HCVF

Lasy HCVF (skrót od angielskiej nazwy: High Conservation Value Forests – polska nazwa: lasy o szczególnych walorach przyrodniczych) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) są wyznaczane z wykorzystaniem „Kryteriów wyznaczania lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce”, adaptacja do warunków Polski, lipiec 2006 r., autorstwa: Związku Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC -Polska”.

        Na terenie Nadleśnictwa Skarżysko występują następujące kategorie drzewostanów HCVF ( stan na dzień 31.12.2012 r. ):

1.    HCVF 1.1.1. Obszary chronione w rezerwatach przyrody – 21,44 ha,

2.    HCVF 1.1.2. Obszary chronione w parkach krajobrazowych – 3903,03 ha,

3.    HCVF 2.1. Kompleksy leśne odgrywające rolę w krajobrazie, skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej – 3733,58 ha.

4. HCFV 3.1 Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące – 42,2 ha

5.    HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy – 812,43 ha.

6.    HCVF 4.1. Lasy wodochronne – 3208,24 ha.

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

Mapa z zaznaczonymi lasami o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) znajduje się w załączniku.

Materiały do pobrania


HCVF


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji „Jesień 22”

Podsumowanie akcji „Jesień 22”

Strażnicy leśni wraz z terenowymi pracownikami nadleśnictw, policją i strażą łowiecką w dniach 21-30 września uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Jesień 22”. Działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z lasu, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

W akcji na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu uczestniczyło 64 strażników leśnych. Wspólnie z pozostałymi służbami przeprowadzili 270 kontroli, podczas których wykryli 573 nieprawidłowości. Wśród niewłaściwych zachowań najwięcej było przypadków nielegalnego wjazdu pojazdami do lasów – aż 417, w tym jeden przypadek tzw. nielegalnego off-roadu. W dalszej kolejności wykryto przypadki zaśmiecania lasu – 17. Aż 16 z nich dotyczyło wędkarzy, łowiących ryby w zalewie Siczki. Ponadto strażnicy leśni wykryli pięć przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Wartość skradzionego w ten sposób drewna wyceniono na prawie tysiąc złotych.

W trakcie akcji stwierdzono też dwa przypadki kłusownictwa. Do jednego z nich doszło w leśnictwie Stróża w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Podczas pełnienia obowiązków służbowych podleśniczy znalazł na zrębie tuszę łosia, pozbawioną głowy. Zwierzę zostało prawdopodobnie postrzelone. O sprawie została poinformowana policja. Do drugiego zdarzenia doszło w leśnictwie Rajec w Nadleśnictwie Radom – tu pracownik znalazł zastrzelonego łosia. Ta sprawa również została zgłoszona policji.

W ramach akcji „Jesień 22” strażnicy kontrolowali również środki transportu przewożące drewno oraz składowanie drewna. Wykryli jeden przypadek niewłaściwego przewozu drewna.

Warto dodać, że w trakcie prowadzonych działań nie wykryto przypadków kradzieży drewna oraz niszczenia i kradzieży mienia (np. infrastruktury turystycznej). Nie miały też miejsca zdarzenia szczególnie niebezpieczne.

Stosunkowo mała liczba przypadków kradzieży drewna, kłusownictwa i niszczenia mienia pokazuje skuteczność strażników leśnych w walce ze szkodnictwem leśnym.

Podsumowując tegoroczną akcję na terenie RDLP w Radomiu straż leśna podkreśla również znaczącą rolę pozostałych służb, w tym policji i straży łowieckiej, w przeprowadzeniu działań. Współpraca z innymi służbami daje dodatkowe wymierne efekty w przeciwdziałaniu łamania prawa na terenie lasów. Wspólne działania regulują porozumienia podpisywane przez służby.

Akcja o kryptonimie „Jesień 22” miała charakter ogólnopolski. W całym kraju wzięło w niej udział prawie tysiąc strażników leśnych, którzy wykryli ponad 12,5 tys. nieprawidłowości. Okazało się, że największym problemem w skali kraju jest nielegalny wjazd pojazdem do lasu – ponad 9,5 tysiąca przypadków.