Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Skarżysko zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 15811,49 ha .

Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Świętokrzyska"

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska obejmujący obszar o łącznej powierzchni 76 885 ha znajduje się w całości w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W jego skład wchodzi 6 nadleśnictw: Zagnańsk, Daleszyce Łagów, Suchedniów, Kielce oraz Skarżysko (obręb leśny Rataje).

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapa lasów

Zapraszamy do przejrzenia naszych map: mapy Lasów Państwowych oraz interaktywnej mapy ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Udana akcja #sadziMY

Udana akcja #sadziMY

30 września i 1 października podczas akcji #sadziMY leśnicy z nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przekazali społeczeństwu 30 tys. sadzonek rodzimych gatunków drzew.

Podczas trzeciej edycji wspólnej ogólnopolskiej akcji z udziałem Pary Prezydenckiej każdy mógł odebrać drzewko i posadzić w swoim otoczeniu.

Akcję oficjalnie zainaugurowali Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka wzięła udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków (RDLP w Łodzi), wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolbromskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostały sosny, buki i jarzęby.

W regionie radomskim i świętokrzyskim sadzonki leśnicy przekazywali przy siedzibie biura RDLP w Radomiu, przy siedzibach nadleśnictw, ale też na szkółkach leśnych – jednej z najnowocześniejszych w Polsce szkółce kontenerowej - Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie (Nadleśnictwo Daleszyce) i Nadleśnictwie Grójec (szkółka w Żabiej Woli). Sadzonki przekazywano także w miastach – w Kozienicach (Nadleśnictwo Kozienice), Białobrzegach (Nadleśnictwo Dobieszyn), Łagowie (Nadleśnictwo Łagów), Stąporkowie (Nadleśnictwo Stąporków). Leśnicy łączyli przekazywanie drzewek z leśną edukacją i informowaniem w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Posadzenie drzewa to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcja #sadziMY jest organizowana po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, lasy to dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.