Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy na Jarmarku Agroturystycznym w Tokarni

Leśnicy na Jarmarku Agroturystycznym w Tokarni

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego uczestniczyliśmy w XV Jarmarku Agroturystycznym w Parku Etnograficznym w Tokarni

Reprezentowali nas leśnicy z nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska, którzy przygotowali stoisko promocyjno- edukacyjne.

Podczas wydarzenia świętokrzyscy leśnicy promowali walory turystyczne i rekreacyjne świętokrzyskich lasów. Służyli radami dotyczącymi uprawy drzew czy zabiegów ochronnych. Nie zabrakło licznych konkursów dla najmłodszych gości wydarzenia. Prócz stoiska, leśnicy przygotowali również specjalną strefę relaksu gdzie można było odpocząć.

Świętokrzyscy leśnicy służyli ponadto swoją wiedzą na temat grzybów, które królowały na stoiskach licznych wystawców wydarzenia pod hasłem „Smaki Jesieni”.

Całe wydarzenie choć odbyło się przy zwiększonych rygorach bezpieczeństwa i zachowania dystansu społecznego, przyciągnęło do Tokarni liczną rzeszę gości, którym sprzyjała doskonała aura wrześniowego popołudnia.