Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja „Drzewko za surowce wtórne”

Akcja „Drzewko za surowce wtórne”

1 kwietnia w zamian za przyniesione surowce wtórne będzie można otrzymać bezpłatnie sadzonki drzew. Akcja „Drzewko za surowce wtórne” odbędzie się w dwóch miejscach: w Galerii Echo przy ul. Świętokrzyskiej w Kielcach oraz na placu przy Hali Feniks przy ul. Śląskiej w Radomiu. Leśnicy wraz z partnerami akcji będą czekać z sadzonkami w godz. od 10 do 14 w Kielcach i od 9 do 13 w Radomiu.

Celem akcji jest zebranie surowców wtórnych oraz zaangażowanie mieszkańców regionów świętokrzyskiego i radomskiego w działania proekologiczne. Dzięki akcji więcej odpadów znajdzie powtórne zastosowanie lub zostanie właściwie zutylizowanych oraz posadzonych będzie więcej drzew.

Aby otrzymać sadzonkę należy przyjść do jednego z dwóch wyznaczonych miejsc z makulaturą, plastikowymi nakrętkami lub zużytymi bateriami. Tu przyniesione surowce zostaną zważone i policzone, a osoba oddająca otrzyma sadzonkę.

Leśnicy przygotowali w sumie 4 tysiące sadzonek (po dwa tysiące w obu miejscach). W Radomiu na chętnych będą czekały sadzonki świerka pospolitego, sosny zwyczajnej, klonu zwyczajnego i lipy drobnolistnej, a w Kielcach – dębu szypułkowego, sosny zwyczajnej i buka zwyczajnego.

Przy obu punktach zbiórki będą też czynne „leśne” stoiska, w których leśnicy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące drzew, ich sadzenia i pielęgnowania. Na odwiedzających będą też czekały niespodzianki, drobne upominki i zabawy dla dzieci.

Akcja „Drzewko za surowce wtórne” odbywa się w Polsce już po raz 10-ty, a w Radomiu i Kielcach – po raz pierwszy. Jej koordynatorem jest Polska Press, partnerem Lasy Państwowe. W Radomiu współorganizatorem akcji jest m.in. Nadleśnictwo Radom, w Kielcach – Nadleśnictwo Kielce.

Punkt w Radomiu, godz. 9-13 (plac przy Hali Feniks – targowisko przy ul. Śląskiej).
Punkt w Kielcach, godz. 10-14 (Galeria Echo przy ul. Świętokrzyskiej – Czerwona Scena).