Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Skarżysko zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 15811,49 ha .

 

Teren nadleśnictwa podzielony jest na trzy obręby , w skład których wchodzi  12 leśnictw oraz Gospodarstwo Szkółkarskie

· Obręb Rataje - 4697,81 ha : L-ctwa - Rzepin, Wanacja, Węglów, Parszów
· Obręb Skarżysko – 5568,40 ha : L-ctwa - Skarżysko Książęce, Majdów, Ciechostowice, Nad Kamienną
· Obręb Szydłowiec – 5545,28 ha : L-ctwa - Kierz Niedźwiedzi, Trębowiec, Sadek, Budki, Gospodarstwo szkółkarskie.
Grunty nadleśnictwa położone są na terenie dwunastu gmin i dwu województw: Świętokrzyskiego – 9939,60 ha i Mazowieckiego – 5871,89 ha.
Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym lasy Nadleśnictwa położone są w VI Krainie Małopolskiej , w trzech dzielnicach:
2 – Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej),
3 – Radomsko – Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego),
9 –Wyżyny Środkowo – Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej)

Sąsiadującymi nadleśnictwami są od zachodu Stąporków i Przysucha od północy Radom od wschodu Marcule, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski od południa Łagów i Suchedniów oraz Świętokrzyski Park Narodowy.
Przez teren nadleśnictwa przepływają następujące rzeki : Kamienna i Iłżanka (lewe dopływy Wisły), Lubianka, Żarnówka, Oleśnica, Bernatka (dopływy Kamiennej), Sabasówka (dopływ Radomki oraz Rybianka (dopływ Sabasówki). Występują ponadto liczne cieki wodne nie posiadające nazw, zbierające wody stale lub okresowo. Znaczenie dla kształtowania mikroklimatu oraz warunków siedliskowych mają zbiorniki wodne zlokalizowane w pobliżu miejscowości Skarżysko Kamienna („Rejów, „Bernatka"), Starachowice („Pasternak", „Lubianka", „Piaski"), Mostki, Bliżyn, Chlewiska, Szydłowiec, Mirów Stary.
Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Ukształtowanie terenu jest przeważnie wzgórzowe i pagórkowate poprzecinane dolinami strumieni ale także występują rozległe powierzchnie terenu równinnego i falistego. Najwyższe wzniesienie znajduje się w obrębie Skarżysko oddz. 56 i wynosi 408 m n.p.m. .
Klimat
Odrębność klimatyczna Gór Świętokrzyskich w stosunku do sąsiednich obszarów związana jest ze specyficznym ukształtowaniem powierzchni, a zwłaszcza pasowym układem wzniesień i obniżeń przebiegającym w kierunku WNW-ESE. Średnia temperatura roczna +9 oC. Okres wegetacyjny trwa średnio 200-210 dni. Opady roczne średnio wynoszą 750 mm. Opady letnie mają charakter ulewny i dochodzą do 100mm/miesiąc. Długość pokrywy śnieżnej to ok 70dni.
Gleba
Tereny obrębów Rataje i Skarżysko położone są na utworach triasowych, jurajskich piaskowcach i iłach, na których zalegają często utwory czwartorzędowe w postaci akumulacji wodnolodowcowej - najczęściej piasków, rzadziej glin, z domieszką okruchów skalnych. W obrębie Szydłowiec przeważają utwory geologiczne pochodzenia polodowcowego, zalegające na podłożu piaskowca dolnojurajskiego.
W związku z wyżej wymienionymi utworami geologicznymi, składem mechanicznym gleb i warunkami wilgotnościowymi, wytworzyły się następujące typy gleb leśnych:
Gleby rdzawe z podtypami, gleby glejowe, gleby płowe, gleby bielicowe, gleby glejobielicowe, gleby brunatne, gleby murszowe i murszowate, gleby torfowe torfowisk wysokich, przejściowych i niskich, czarne ziemie, czarnoziemy, gleby słabo wykształcone ze skał luźnych i zwietrzelinowych piaskowców.

Roczny etat użytków rębnych wynosi 24116 m3, natomiast przedrębnych 45232 m3. Wielkości te składają się na etat ogólny w wysokości 69348 m3 , co stanowi 60% planowanego rocznego przyrostu drzewostanów. Roczny plan odnowień i zalesień kształtuje się przeciętnie na poziomie - 119 ha, poprawek i uzupełnień – 11,4 ha, wprowadzania podszytów – 4,6 ha. Materiał sadzeniowy używany do zalesień i odnowień produkowany jest szkółce gospodarczej o powierzchni zredukowanej – 4,0 ha. Nasiona potrzebne do obsiewu szkółek pozyskiwane są z drzewostanów nasiennych wyłączonych i nasiennych gospodarczych. Nadleśnictwo posiada 71,50 ha drzewostanów nasiennych wyłączonych jodłowych i modrzewiowych oraz 546 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych.
Zestawienie zgodności składu gatunkowego z przyjętym typem gospodarczym drzewostanu dla poszczególnych siedlisk.
Wyróżniono trzy stopnie zgodności
1. zgodne – 59,85%
2. częściowo zgodne – 30,42%
3. niezgodne – 9,74%

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy upamiętnili 40. lecie „Solidarności”

Leśnicy upamiętnili 40. lecie „Solidarności”

31 sierpnia minęła 40. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Leśnicy, w szczególności członkowie Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej uczcili ten jubileusz składając kwiaty oraz uczestnicząc w regionalnych obchodach.

 

30 sierpnia uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Opieki NMP w Radomiu, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry.

 

Następnie leśnicy na czele z Markiem Szarym, z-cą dyrektora RDLP w Radomiu ds. ekonomicznych i rozwoju w asyście sztandarów złożyli kwiaty pod Krzyżem Solidarności na placu Katedry. Kolejnym punktem był przemarsz pod Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy umieszczonej na fasadzie budynku upamiętniającej 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Historię powstania związku w regionie radomskim oraz atmosferę lipca i sierpnia 1980 przypomniał przewodniczący NSZZ Solidarność Region Radomski Zdzisław Maszkiewicz. Podkreślił także związki z kościołem i rolę duchowieństwa w walce o prawa pracownicze.

 

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, w tym sztandar Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, który reprezentowało Nadleśnictwo Zwoleń.

 

31 sierpnia w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, na terenie Nadleśnictwa Radom leśnicy wraz z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, zastępcą dyrektora Markiem Szarym, a także posłem - leśnikiem Dariuszem Bąkiem, duszpasterzem leśników ks. Robertem Kuropieską oraz członkami Solidarności Regionu Radomskiego upamiętnili te niezwykle ważne wydarzenia w historii Polski i odzyskania Wolności modlitwą i złożeniem kwiatów pod „Krzyżem Solidarności", który znajduje się nieopodal siedziby nadleśnictwa.

 

Poseł przybliżył zgromadzonym znaczenie podpisania Porozumień Sierpniowych dla Wolności Polski. - Były to chwile, gdy Solidarność przeważyła, spowodowała, że Polska odzyskała wolność. To były trudne chwile, podpisane porozumienia, strajki – nie wiadomo było jak się potoczą sprawy, ale determinacja społeczeństwa, ludzi pracy była tak wielka, że komuniści musieli ulec, mówi się o bezkrwawej rewolucji, która zadziwiła cały świat – powiedział poseł. Kolejnymi krokami w drodze do Wolności były m.in. ofiary stanu wojennego, represje społeczeństwa w tym czasie, pierwsze wolne wybory do samorządu i parlamentu, opuszczenie kraju przez wojska radzieckie, przystąpienie do NATO - dodał. Krzyż powstał w 20. rocznicę powstania NSZZ Solidarność za sprawą ówczesnej Solidarności leśników i Solidarności Ziemi Radomskiej, dziś jest symbolem treści o które walczyła Solidarność. Leśnicy uczestnicząc w uroczystościach wyrażają wdzięczność twórcom Solidarności i ich dokonaniom na rzecz wolnej i niepodległej Polski.

Zasługi leśników regionu dla odzyskania wolności są doceniane. W 2020 roku Dariusz Bąk, poseł – leśnik oraz Marek Miazga, nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk w uznaniu osiągnięć dla rozwoju polskiego leśnictwa i istotnego wkładu w proces transformacji ustrojowej Polski odebrali z rąk Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego złote Kordelasy Leśnika Polskiego. O ich działaniach można dowiedzieć się z filmu „Narodziny Leśnej Solidarności” https://www.youtube.com/watch?v=SsU42vJMPsY&feature=emb_logo oraz „Komandosi w akcji. Tajemnica Krzyża Papieskiego” https://www.youtube.com/watch?v=8DAsdBS5iXM#action=share

 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/SsU42vJMPsY" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/8DAsdBS5iXM" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

 

https://www.radom.lasy.gov.pl/en/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/-komandosi-w-akcji-tajemnica-krzyza-papieskiego-