Wydawca treści Wydawca treści

Nasiennictwo i selekcja - Szkółka

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

 Program selekcji

  

 Podstawowe cele tego programu to:
1.      Zachowanie leśnych zasobów genowych, mających służyć zachowaniu trwałości lasu oraz ochronie różnorodności biologicznej.
2.      Doskonalenie bazy nasiennej w celu zapewnienia użytkownikom lasów stałej dostawy materiału rozmnożeniowego dobrej jakości i w odpowiedniej ilości.
 
3.      Selekcja drzew leśnych w celu intensyfikacji produkcji i ulepszania cech jakościowych z uwzględnieniem plastyczności i odporności drzew na czynniki biotyczne.

Aktualny stan bazy nasiennej w Nadleśnictwie Skarżysko
 
A.      Wyłączone drzewostany nasienne.
 
Ogólna powierzchnia wyłączonych drzewostanów nasiennych wynosi 70,35 ha z czego na modrzewiowe przypada 37,74 ha i na jodłowy 32,61 ha. Wszystkie wyłączone drzewostany nasienne zlokalizowane są na terenie Obrębu Skarżysko, L-ctwa Ciechostowice.
B.      Gospodarcze drzewostany nasienne
Wg stanu na 01. 01.2004 w Nadleśnictwie Skarżysko uznanych jest 517,75 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych z czego :
     So - 437,01 ha
Jd –   45,67 ha
Dbb - 18,88 ha
Ol -      9,59 ha
Brz -    6,60 ha
C.      Uprawy pochodne.
Na dzień 01.01.2004 założonych zostało 5,60 ha upraw pochodnych oraz upraw jodłowych. Sadzonki do założenia tych upraw pochodziły z Obrębu Bliżyn, N-ctwa Suchedniów.
D.      Drzewa doborowe.
Nadleśnictwo posiada 6 drzew doborowych jodłowych uznanych w 1996 roku i 6 drzew doborowych modrzewiowych uznanych w 2000r.
Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne.
Nadleśnictwo nie posiada plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych.
F. Zapotrzebowanie na materiał siewny.
Średnie roczne zapotrzebowanie na materiał siewny przedstawia się następująco:
So – 7 kg,     Md – 2 kg, Bk – 50 kg, Św – 3 kg, Jd – 30 kg, Db – 2600 kg,
Ol – 1 kg, Brz – 2 kg, . Aktualna baza drzewostanów nasiennych wyłączonych i gospodarczych jest wystarczająca.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Seminarium „Społeczne funkcje lasów na przestrzeni 100 lat”

Seminarium „Społeczne funkcje lasów na przestrzeni 100 lat”

19 lutego w siedzibie RDLP w Radomiu odbyło się seminarium „Społeczne funkcje lasów na przestrzeni 100 lat”. Zostało ono zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Leśne, Oddział Świętokrzysko-Radomski oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

Podczas seminarium wręczono Odznaki Honorowe Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz legitymacje członkowskie.

Srebrne Odznaki przyznane na wniosek Zarządu Głównego podczas 124. Zjazdu Delegatów PTL, który odbył się w dniu 6 września 2025 r. w Krakowie przyznano Monice Karst z Nadleśnictwa Łagów, Wojciechowi Gradowi z Nadleśnictwa Zagnańsk i Mateuszowi Garbaczowi z Nadleśnictwa Piotrków. Wręczyli je dyrektor RDLP w Radomiu Mariusz Sołtykiewicz oraz przewodniczący Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału PTL dr Jacek Koba. Odznaki przyznawane są za szczególne osiągnięcia w realizacji statutowych celów Towarzystwa lub szczególne zasługi na polu leśnictwa, nauk leśnych i pokrewnych.

Legitymacje członkowskie wręczono Michałowi Farysowi z Nadleśnictwa Starachowice, Tomaszowi Marcinkowi i Marcinowi Mazurowi z Nadleśnictwa Staszów i Jackowi Olesiowi z Nadleśnictwa Suchedniów.

W dalszej części przewodniczący Jacek Koba przedstawił bieżące sprawy związane z działalnością oddziału oraz przyjęto uchwała w sprawie organizacji 125. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbędzie się we wrześniu w Starachowicach.

W części seminaryjnej uczestnicy wysłuchali wystąpienia Piotra Kacprzaka, emerytowanego zastępcy dyrektora, członka zarządu Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału PTL pt. „Społeczne funkcje lasów na przestrzeni 100 lat na przykładzie Puszczy Kozienickiej”. Autor w bardzo interesujący sposób przedstawił kształtowanie się społecznych funkcji lasu od 1924 roku do czasów współczesnych.

Podczas spotkania uczczono minutą ciszy zmarłego niedawno śp. Piotra Fitasa, który aktywnie działał w ramach PTL.

Polskie Towarzystwo Leśne to organizacja, która zajmuje się sprawami nauki, kultury i tradycji polskiego leśnictwa oraz jednoczy środowisko leśników w całym kraju. Obecnie liczy ponad 5 100 członków zgrupowanych w 19 oddziałach. Prace są prowadzone w 8 komisjach problemowych i 4 funkcjonalnych rozwijających swoją działalność we współpracy z oddziałami terenowymi. W Świętokrzysko-Radomskim Oddziale PTL w Radomiu zrzeszonych jest aktualnie ponad 100 osób.