Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Historia Nadleśnictwa Skarżysko jest ściśle związana z przeszłością obszaru leśnego Gór Świętokrzyskich

 

RYS   HISTORYCZNY
 
 
                
               Do końca 1788 roku lasy obrębu Rataje stanowiły dobra kościelne, należące do biskupów krakowskich w skład, których między innymi wchodziły lasy obecnego obrębu Rataje. W roku 1789 decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupstwa zostały skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa Rzeczpospolitej i wówczas lasy obecnego obrębu Rataje jako część dóbr kościelnych włączono w skład dóbr rządowych do nowo utworzonego Leśnictwa Bodzentyn. Po pierwszej wojnie światowej w roku 1919 z dawnego Leśnictwa Bodzentyn zostało wydzielone Nadleśnictwo Państwowe Wierzbnik. W roku 1930 dotychczasowe Nadleśnictwo Wierzbnik zostało podzielone na dwa odrębne Nadleśnictwa Wierzbnik i Siekierno a w roku 1935 zmieniono dotychczasową nazwę Nadleśnictwa Wierzbnik na Nadleśnictwo Rataje.
                  Lasy obrębu Skarżysko i Szydłowiec były prywatną własnością i wchodziły w skład tzw. „dóbr Szydłowieckich". W roku 1828 dobra te zostały nabyte przez Skarb Państwa Królestwa Polskiego od księżny Sapieżyny z Zamojskich w zamian za dobra rządowe w woj. lubelskim, mazowieckim i sandomierskim. Z lasów tych utworzono wówczas Leśnictwo Szydłowiec. Następnie w 1919 roku z dawnego Leśnictwa Szydłowiec zostało utworzone Nadleśnictwo Państwowe Skarżysko obejmujące obecne obręby Skarżysko i Szydłowiec.
             Zarówno w okresie międzywojennym jak i powojennym w lasach tych zachodziły dalsze zmiany granic i następowały kolejne reorganizacje, aż do roku 1984, kiedy to nadleśnictwo otrzymało obecny kształt.
W okresie międzywojennym zarówno w zakresie użytkowania rębnego jak i przedrębnego oraz prac hodowlanych czynności gospodarcze wykonywane były zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi. W okresie okupacji niemieckiej, na skutek rabunkowej gospodarki okupanta etaty użytkowania zostały znacznie przekroczone, przy jednoczesnym braku troski o odnowienia i pielęgnowanie upraw i młodników.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XX jubileuszowe targi Las-Expo

XX jubileuszowe targi Las-Expo

Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w halach Targów Kielce w dniach 8-10 października odbyły się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami  Leśnymi LAS-EXPO. To już XX edycja wystawy, która od lat towarzyszy jednej z największych rolniczych imprez wystawienniczych w Europie.

Tradycyjnie targi LAS-EXPO objęte zostały honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Podczas uroczystości otwarcia Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreślił znaczenie realizacji zasady trwałości lasu w gospodarce leśnej oraz rolę leśników w spełnianiu różnorodnych oczekiwań i potrzeb społecznych. Wielofunkcyjny model zarządzania terenów podlegających Lasom Państwowych sprawia, że funkcje przyrodnicze, gospodarcze oraz społeczne są w pełni realizowane i wzajemnie się uzupełniają.

Zastępca dyrektora RDLP odebrał również okolicznościowy dyplom dla Lasów Państwowych z okazji jubileuszu XX-lecia Targów LAS-EXPO z podziękowaniem za wieloletni udział w wydarzeniu.

Podczas targów zaprezentowali się przedstawiciele branży drzewnej oraz sektora usług leśnych. Na firmowych stoiskach zaprezentowano najnowsze maszyny, techniczne nowinki, a także informatyczne rozwiązania dla gospodarki leśnej.

Oferta wystawców jak co roku skierowana była do właścicieli tartaków, firm zajmujących się pozyskaniem drewna oraz jego transportem, ale również przedsiębiorców przerabiających surowiec drzewny.

Swoje stoisko miały również Lasy Państwowe, które były reprezentowane przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Łagów, Kielce, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Radomskich leśników podobnie jak w poprzednich latach wspierali Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnaliści myśliwscy i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Tematem przewodnim stoiska Lasów Państwowych była wielofunkcyjna gospodarka leśna wpisująca się w kampanię Dla Lasu Dla Ludzi. Leśnicy zachęcali do aktywnego wypoczynku w lesie oraz promowali program Zanocuj w lesie. Służyli również doradztwem w zakresie zalesiania i prowadzenia zabiegów hodowlanych na gruntach porolnych, można było od nich otrzymać sadzonkę z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce.