Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Historia Nadleśnictwa Skarżysko jest ściśle związana z przeszłością obszaru leśnego Gór Świętokrzyskich

 

RYS   HISTORYCZNY
 
 
                
               Do końca 1788 roku lasy obrębu Rataje stanowiły dobra kościelne, należące do biskupów krakowskich w skład, których między innymi wchodziły lasy obecnego obrębu Rataje. W roku 1789 decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupstwa zostały skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa Rzeczpospolitej i wówczas lasy obecnego obrębu Rataje jako część dóbr kościelnych włączono w skład dóbr rządowych do nowo utworzonego Leśnictwa Bodzentyn. Po pierwszej wojnie światowej w roku 1919 z dawnego Leśnictwa Bodzentyn zostało wydzielone Nadleśnictwo Państwowe Wierzbnik. W roku 1930 dotychczasowe Nadleśnictwo Wierzbnik zostało podzielone na dwa odrębne Nadleśnictwa Wierzbnik i Siekierno a w roku 1935 zmieniono dotychczasową nazwę Nadleśnictwa Wierzbnik na Nadleśnictwo Rataje.
                  Lasy obrębu Skarżysko i Szydłowiec były prywatną własnością i wchodziły w skład tzw. „dóbr Szydłowieckich". W roku 1828 dobra te zostały nabyte przez Skarb Państwa Królestwa Polskiego od księżny Sapieżyny z Zamojskich w zamian za dobra rządowe w woj. lubelskim, mazowieckim i sandomierskim. Z lasów tych utworzono wówczas Leśnictwo Szydłowiec. Następnie w 1919 roku z dawnego Leśnictwa Szydłowiec zostało utworzone Nadleśnictwo Państwowe Skarżysko obejmujące obecne obręby Skarżysko i Szydłowiec.
             Zarówno w okresie międzywojennym jak i powojennym w lasach tych zachodziły dalsze zmiany granic i następowały kolejne reorganizacje, aż do roku 1984, kiedy to nadleśnictwo otrzymało obecny kształt.
W okresie międzywojennym zarówno w zakresie użytkowania rębnego jak i przedrębnego oraz prac hodowlanych czynności gospodarcze wykonywane były zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi. W okresie okupacji niemieckiej, na skutek rabunkowej gospodarki okupanta etaty użytkowania zostały znacznie przekroczone, przy jednoczesnym braku troski o odnowienia i pielęgnowanie upraw i młodników.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Turniej pożarniczy powiatu szydłowieckiego

Turniej pożarniczy powiatu szydłowieckiego

24 marca w siedzibie starostwa powiatowego w Szydłowcu odbyły się eliminacje powiatu szydłowieckiego do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom – Stop, nie wypalaj traw”.

W zmaganiach wzięło udział 26 uczniów – zwycięzców eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych klasy I-IV, uczniowie szkół podstawowych klasy V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej, metod gaszenia pożarów, udzielania pierwszej pomocy i zagrożenia pożarowego w lasach. W komisji konkursowej zasiadał

W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

Szkoły podstawowe klasy I-IV: Maria Karpeta, PSP w Chlewiskach

Szkoły podstawowe klasy V-VIII: Oliwia Serdak, PSP w Pawłowie

Szkoły ponadpodstawowe: Jakub Winiarski,  LO w Szydłowcu

Będą oni reprezentowali powiat szydłowiecki w turnieju na szczeblu wojewódzkim.

Nagrody dla zwycięzców i upominki dla uczestników ufundowała m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, w imieniu której wręczył je specjalista ds. ppoż. w RDLP w Radomiu  Karol Podsiadło.

Organizatorami turnieju były Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Szydłowcu i Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

RDLP w Radomiu wspiera organizację OTWP ze względu na znaczenie upowszechniania tematyki przeciwpożarowej i dotyczącej ochrony lasów.