Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Historia Nadleśnictwa Skarżysko jest ściśle związana z przeszłością obszaru leśnego Gór Świętokrzyskich

 

RYS   HISTORYCZNY
 
 
                
               Do końca 1788 roku lasy obrębu Rataje stanowiły dobra kościelne, należące do biskupów krakowskich w skład, których między innymi wchodziły lasy obecnego obrębu Rataje. W roku 1789 decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupstwa zostały skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa Rzeczpospolitej i wówczas lasy obecnego obrębu Rataje jako część dóbr kościelnych włączono w skład dóbr rządowych do nowo utworzonego Leśnictwa Bodzentyn. Po pierwszej wojnie światowej w roku 1919 z dawnego Leśnictwa Bodzentyn zostało wydzielone Nadleśnictwo Państwowe Wierzbnik. W roku 1930 dotychczasowe Nadleśnictwo Wierzbnik zostało podzielone na dwa odrębne Nadleśnictwa Wierzbnik i Siekierno a w roku 1935 zmieniono dotychczasową nazwę Nadleśnictwa Wierzbnik na Nadleśnictwo Rataje.
                  Lasy obrębu Skarżysko i Szydłowiec były prywatną własnością i wchodziły w skład tzw. „dóbr Szydłowieckich". W roku 1828 dobra te zostały nabyte przez Skarb Państwa Królestwa Polskiego od księżny Sapieżyny z Zamojskich w zamian za dobra rządowe w woj. lubelskim, mazowieckim i sandomierskim. Z lasów tych utworzono wówczas Leśnictwo Szydłowiec. Następnie w 1919 roku z dawnego Leśnictwa Szydłowiec zostało utworzone Nadleśnictwo Państwowe Skarżysko obejmujące obecne obręby Skarżysko i Szydłowiec.
             Zarówno w okresie międzywojennym jak i powojennym w lasach tych zachodziły dalsze zmiany granic i następowały kolejne reorganizacje, aż do roku 1984, kiedy to nadleśnictwo otrzymało obecny kształt.
W okresie międzywojennym zarówno w zakresie użytkowania rębnego jak i przedrębnego oraz prac hodowlanych czynności gospodarcze wykonywane były zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi. W okresie okupacji niemieckiej, na skutek rabunkowej gospodarki okupanta etaty użytkowania zostały znacznie przekroczone, przy jednoczesnym braku troski o odnowienia i pielęgnowanie upraw i młodników.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Wydarzenie zorganizowane przez Lasy Państwowe oraz Narodowe Centrum Krwi zakończyło się dużym sukcesem. Podczas akcji rozdano w sumie 5 tysięcy świątecznych drzewek w całym kraju, a na terenie RDLP w Radomiu blisko 500.

 „Choinka dla życia” to inicjatywa Lasów Państwowych, której celem była promocja szczytnej idei krwiodawstwa. W organizacji akcji uczestniczyło również Narodowe Centrum Krwiodawstwa. 14 grudnia w ponad 80 miejscach w całej Polsce, w tym w Radomiu, Kielcach, Końskich i Grójcu każdy, kto oddał krew, otrzymał choinkę od leśników. W sumie Lasy Państwowe przekazały krwiodawcom w całym kraju 5 tysięcy świątecznych drzewek pochodzących ze specjalnych leśnych plantacji, w tym 500 w regionie radomskim i świętokrzyskim.

– Krew jest darem życia. Choinki pojawiają się w naszych domach na Boże Narodzenie, a Boże Narodzenie to przecież święto życia – mówił zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Marek Szary podczas briefingu przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. – Cieszymy się, że możemy pomóc w zdobywaniu tego daru życia i podziękować za niego krwiodawcom.

W akcji mógł wziąć udział każdy, kto nie wykazywał przeciwwskazań zdrowotnych do oddania krwi. – To bardzo miłe, że ktoś myśli o tych, którzy myślą o innych i oddają krew – powiedział pan Kamil, który krew oddał w radomskim RCKiK. – Nie wiedziałam, że jest taka akcja, to dla mnie fajna niespodzianka.

- Bardzo fajna akcja, może pomóc w zachęceniu do oddawania krwi – mówił z kolei pan Karol, który też krew oddaje w radomskim RCKiK. – Moje dzieci jeszcze nie wiedzą, że przyjdę dziś do domu z choinką. Bardzo się ucieszą.

Drzewka rozdawane w ramach akcji pochodziły ze specjalnych plantacji ulokowanych w miejscach, w których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, jak np. na obszarach pod liniami energetycznymi. Każde drzewko przyozdobiono bombką z życzeniami oraz podziękowaniem za szlachetny gest krwiodawcy. Na bombce znalazła się również instrukcja jak pielęgnować naturalną choinkę w domu.

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, można ją jedynie otrzymać od krwiodawców. Oddawanie krwi jest szlachetnym działaniem, które warto promować, nie tylko podczas świąt.