Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Historia Nadleśnictwa Skarżysko jest ściśle związana z przeszłością obszaru leśnego Gór Świętokrzyskich

 

RYS   HISTORYCZNY
 
 
                
               Do końca 1788 roku lasy obrębu Rataje stanowiły dobra kościelne, należące do biskupów krakowskich w skład, których między innymi wchodziły lasy obecnego obrębu Rataje. W roku 1789 decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupstwa zostały skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa Rzeczpospolitej i wówczas lasy obecnego obrębu Rataje jako część dóbr kościelnych włączono w skład dóbr rządowych do nowo utworzonego Leśnictwa Bodzentyn. Po pierwszej wojnie światowej w roku 1919 z dawnego Leśnictwa Bodzentyn zostało wydzielone Nadleśnictwo Państwowe Wierzbnik. W roku 1930 dotychczasowe Nadleśnictwo Wierzbnik zostało podzielone na dwa odrębne Nadleśnictwa Wierzbnik i Siekierno a w roku 1935 zmieniono dotychczasową nazwę Nadleśnictwa Wierzbnik na Nadleśnictwo Rataje.
                  Lasy obrębu Skarżysko i Szydłowiec były prywatną własnością i wchodziły w skład tzw. „dóbr Szydłowieckich". W roku 1828 dobra te zostały nabyte przez Skarb Państwa Królestwa Polskiego od księżny Sapieżyny z Zamojskich w zamian za dobra rządowe w woj. lubelskim, mazowieckim i sandomierskim. Z lasów tych utworzono wówczas Leśnictwo Szydłowiec. Następnie w 1919 roku z dawnego Leśnictwa Szydłowiec zostało utworzone Nadleśnictwo Państwowe Skarżysko obejmujące obecne obręby Skarżysko i Szydłowiec.
             Zarówno w okresie międzywojennym jak i powojennym w lasach tych zachodziły dalsze zmiany granic i następowały kolejne reorganizacje, aż do roku 1984, kiedy to nadleśnictwo otrzymało obecny kształt.
W okresie międzywojennym zarówno w zakresie użytkowania rębnego jak i przedrębnego oraz prac hodowlanych czynności gospodarcze wykonywane były zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi. W okresie okupacji niemieckiej, na skutek rabunkowej gospodarki okupanta etaty użytkowania zostały znacznie przekroczone, przy jednoczesnym braku troski o odnowienia i pielęgnowanie upraw i młodników.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy na Jarmarku Agroturystycznym w Tokarni

Leśnicy na Jarmarku Agroturystycznym w Tokarni

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego uczestniczyliśmy w XV Jarmarku Agroturystycznym w Parku Etnograficznym w Tokarni

Reprezentowali nas leśnicy z nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska, którzy przygotowali stoisko promocyjno- edukacyjne.

Podczas wydarzenia świętokrzyscy leśnicy promowali walory turystyczne i rekreacyjne świętokrzyskich lasów. Służyli radami dotyczącymi uprawy drzew czy zabiegów ochronnych. Nie zabrakło licznych konkursów dla najmłodszych gości wydarzenia. Prócz stoiska, leśnicy przygotowali również specjalną strefę relaksu gdzie można było odpocząć.

Świętokrzyscy leśnicy służyli ponadto swoją wiedzą na temat grzybów, które królowały na stoiskach licznych wystawców wydarzenia pod hasłem „Smaki Jesieni”.

Całe wydarzenie choć odbyło się przy zwiększonych rygorach bezpieczeństwa i zachowania dystansu społecznego, przyciągnęło do Tokarni liczną rzeszę gości, którym sprzyjała doskonała aura wrześniowego popołudnia.