Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem

Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem

13 sierpnia rozpoczynają się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival. To już czwarta edycja tego wydarzenia, w tym roku wsparta m.in. przez RDLP w Radomiu i nadleśnictwa regionu świętokrzyskiego.

Mid Europe Early Music Festival to coroczne spotkanie muzyków z wielu krajów – mistrzów i młodych talentów – którzy prezentują dorobek muzyki dawnej w Polsce na tle szerokiego europejskiego kontekstu. Koncerty odbywają się zabytkowych wnętrzach – kościołach, dawnych zamkach i pałacach, łącząc w sobie piękno muzyki z pięknem architektury. W tym roku tematem wydarzenia jest muzyka polskiego renesansu ukazana w jej europejskim kontekście oraz twórczość XVI-wiecznego organisty, kompozytora i kapelmistrza Mikołaja Zieleńskiego.

Równolegle z Festiwalem odbywa się Akademia Muzyki Dawnej, w której uczestniczą studenci akademii muzycznych i uczniowie szkół muzycznych. Młodzi muzycy mają nie tylko możliwość wysłuchania koncertów festiwalowych, ale także aktywnego uczestniczenia w niektórych z nich i zaprezentowania się festiwalowej publiczności w ramach promocji młodych talentów.

Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą m.in. międzynarodowy zespół Traversées Baroques, który powstał we Francji i łączy muzyków grających na wiernych kopiach oryginalnych renesansowych instrumentów dętych; znakomita szwajcarska klawesynistka i flecistka Corina Marti,; jeden z najwybitniejszych na świecie flecistów grających na fletach drewnianych Andreas Bohlen oraz Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej i Schola Cantorum Kielcensis, które już tradycyjnie współpracują przy tworzeniu Festiwalu.

Koncerty będą miały miejsce m.in. w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy, w Opactwie na Św. Krzyżu (XI w.), opactwach cysterskich w Wąchocku i Jędrzejowie, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w ruinach zamku królewskiego w Chęcinach, na zamku w Szydłowie i w gotyckiej katedrze w Sandomierzu.

Podczas wydarzenia promowane będą także Lasy Państwowe w związku z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 100-lecia LP, a szczególnie ich wielofunkcyjność, w tym funkcja kulturotwórcza.

Festiwal odbywa się w dużej mierze dzięki pomocy finansowej wielu mecenasów i sponsorów. Wsparcia udzieliły lokalne samorządy, instytucje i firmy prywatne. Wśród mecenasów znalazły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa z regionu świętokrzyskiego.

Wsparcie Lasów Państwowych Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej jest wyrazem dbałości o propagowanie wielofunkcyjności lasów, w szczególności funkcji społecznej, w tym kulturotwórczej. Przedsięwzięcia będzie wpływało na kształtowanie wizerunku Lasów Państwowych jako organizacji zaangażowanej w wydarzenia kulturalne promujące dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej, związane ze źródłami kultury europejskiej. Podczas wydarzenia promowany będzie też 100-letni dorobek LP.

Harmonogram koncertów:

  • 13 sierpnia Wąchock, Opactwo Cysterskie – Nadleśnictwo Starachowice, Nadleśnictwo Skarżysko
  • 26 sierpnia Kielce, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Kielce
  • 27 sierpnia Opactwo na Świętym Krzyżu – Nadleśnictwo Łagów, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski
  • 1 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce
  • 2 września Chęciny, Zamek Królewski – Nadleśnictwo Zagnańsk
  • 2 września Kielce, Dawna Synagoga – Nadleśnictwo Kielce
  • 3 września Szydłów, Jagielloński Pałac Królewski – Nadleśnictwo Chmielnik
  • 3 września Oblęgorek, Pałacyk Henryka Sienkiewicza – Nadleśnictwo Kielce
  • 4 września Kielce, Kościół pw. św. Jana Pawła II – Nadleśnictwo Kielce
  • 6 września Sandomierz, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Staszów
  • 6 września Stara Zagość, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – Nadleśnictwo Pińczów
  • 7 września Jędrzejów, Opactwo Cystersów – Nadleśnictwo Jędrzejów
  • 8 września Starachowice, Ekomuzeum – Nadleśnictwo Starachowice
  • 8 września Wiślica, Bazylika Narodzenia N.M.P. – Nadleśnictwo Pińczów
  • 9 września Rytwiany, Pustelnia Złotego Lasu – Nadleśnictwo Staszów
  • 9 września Karczówka – Nadleśnictwo Kielce
  • 10 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce