Asset Publisher
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Asset Publisher
Szósta edycja akcji #sadziMY – posadź drzewo z leśnikami
Szósta edycja akcji #sadziMY – posadź drzewo z leśnikami
Zapraszamy w piątek 12 kwietnia w godz. 9-15 do wszystkich nadleśnictw i do siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, ul. 25 Czerwca 68 - przy wejściu głównym po odbiór sadzonek rodzimych drzew i krzewów, które przekażemy w ramach kolejnej edycji społecznej akcji #sadziMY.
Dołącz do nas i weź udział w akcji! Zazieleńmy wspólnie swoje otoczenie!
*****
Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.
Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne.
Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Przypomnijmy – Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.
Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę
i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić
na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając je płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.
Wykaz lokalizacji miejsc rozdawania sadzonek (w trakcie uzupełniania, sadzonki rozdają wszystkie nadleśnictwa):
woj. mazowieckie
Nadleśnictwo Grójec – sadzonki w liczbie 1 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa oraz na szkółce leśnej w Żabiej Woli (Bartoszówka ul. Strażacka 58). Będą to:
- dąb szypułkowy – 500 szt.
- sosna zwyczajna – 200 szt.
- lipa drobnolistna – 100 szt.
- buk zwyczajny – 100 szt.
- klon jawor – 100 szt.
Nadleśnictwo Kozienice – sadzonki w liczbie ok. 3 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa oraz przy Urzędzie Gminy w Kozienicach (12.04.2024), na placu Kozienickiej Gospodarki Komunalnej (13.04.2024 – w nawiązaniu do akcji „drzewko za makulaturę”), leśnicy przekażą też sadzonki dla uczestników Konferencji Edukacja z Klimatem i Wyobraźnią (12.04.2024). Wydawane będą jodła, sosna, dąb i jarząb.
Nadleśnictwo Przysucha – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- klon zwyczajny – 700 szt.
- klon jawor – 700 szt.
- dąb szypułkowy – 800 szt.
Nadleśnictwo Zwoleń – sadzonki w liczbie 2 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna zwyczajna
- świerk pospolity
Biuro RDLP w Radomiu – sadzonki w liczbie 2 000 szt. będą wydawane przy siedzibie RDLP w Radomiu, ul. 25 Czerwca (od frontu budynku), w tym:
- lipa drobnolistna – 800 szt.
- klon zwyczajny – 300 szt.
- brzoza brodawkowata – 300 szt.
- klon jawor – 200 szt.
- buk zwyczajny – 200 szt.
- dąb szypułkowy – 200 szt.
woj. świętokrzyskie
Nadleśnictwo Chmielnik – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna zwyczajna – 1 000 szt.
- modrzew – 400 szt.
- dąb – 400 szt.
- lipa – 200 szt.
- buk zwyczajny – 200 szt.
Nadleśnictwo Kielce – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna pospolita
- brzoza brodawkowata
- klon
Nadleśnictwo Łagów sadzonki będą rozdawana na rynku w Łagowie, w tym:
- sosna zwyczajna – 725 szt.
- świerk pospolity – 25 szt.
- klon jawor – 625 szt.
- buk zwyczajny – 525 szt.
Nadleśnictwo Radoszyce – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- jarząb pospolity – 480 szt.
- lipa – 500 szt.
- pigwa 200 szt.
- sosna zwyczajna – 1020 szt.
Nadleśnictwo Suchedniów – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- brzoza – 200 szt.
- jarząb – 200 szt.
- lipa – 50 szt.
- sosna – 1750 szt.
Nadleśnictwo Zagnańsk – sadzonki w liczbie 2 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna zwyczajna – 1300 szt.
- modrzew, świerk i gat. liściaste – 700 szt.