Asset Publisher Asset Publisher

Położenie Nadleśnictwa Skarżysko

Nadleśnictwo Skarżysko położone jest na pograniczu Województwa Mazowieckiego i Świętokrzyskiego, teren Nadleśnictwa obejmuje powiaty Szydłowiecki, Skarżyski i Starachowicki.

 

Grunty nadleśnictwa położone są na terenie dwunastu gmin i dwu województw: Świętokrzyskiego – 8049 ha i Mazowieckiego – 7840 ha.
Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym lasy Nadleśnictwa położone są w VI Krainie Małopolskiej , w trzech dzielnicach:
2 – Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej),
3 – Radomsko – Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego),
9 –Wyżyny Środkowo – Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej)

Sąsiadującymi nadleśnictwami są od zachodu Stąporków i Przysucha od północy Radom od wschodu Marcule, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski od południa Łagów i Suchedniów oraz Świętokrzyski Park Narodowy.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Trwa akcja Straży Leśnej „Jesień 23”

Trwa akcja Straży Leśnej „Jesień 23”

W lasach całej Polski, w tym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Straż Leśna prowadzi akcję „Jesień 23”. Działania potrwają do 8 października.

Celem akcji jest zapewnienie wszystkim użytkownikom możliwości bezpiecznego korzystania z lasu oraz ochrona zasobów przyrodniczych poprzez egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. Działania mają też za zadanie wykrycie i zwalczanie tzw. szkodnictwa leśnego, czyli m.in. kradzieży drewna, nielegalnego wjazdu pojazdem do lasu, wywożenia do lasu śmieci. Kontrolowane są także samochody przewożące drewno.

 

W akcji na terenie RDLP w Radomiu biorą udział strażnicy ze wszystkich nadleśnictw, wspierają ich funkcjonariusze policji, Polskiej Straży Łowieckiej i Polskiej Straży Rybackiej. W działaniach strażnikom pomaga też nowoczesny sprzęt, jak kamery, fotopułapki i drony.

 

W ubiegłym roku strażnicy leśni w czasie akcji „Jesień” przeprowadzili 270 kontroli, podczas których wykryli bez mała 600 nieprawidłowości. Najwięcej ujawnionych przypadków dotyczyło nielegalnego wjazdu do lasu (ponad 400). Funkcjonariusze Straży Leśnej wykryli też pięć zdarzeń dotyczących nielegalnego wyrębu drzewa.

 

Działania tego typu prowadzone są w Lasach Państwowych każdego roku, ponieważ mimo coraz lepszej wykrywalności przypadków łamania przepisów prawa przez różne grupy społeczne, wciąż dochodzi do wielu sytuacji bezprawnego korzystania z lasu.