Asset Publisher Asset Publisher

HCVF

Lasy HCVF (skrót od angielskiej nazwy: High Conservation Value Forests – polska nazwa: lasy o szczególnych walorach przyrodniczych) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) są wyznaczane z wykorzystaniem „Kryteriów wyznaczania lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce”, adaptacja do warunków Polski, lipiec 2006 r., autorstwa: Związku Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC -Polska”.

        Na terenie Nadleśnictwa Skarżysko występują następujące kategorie drzewostanów HCVF ( stan na dzień 31.12.2012 r. ):

1.    HCVF 1.1.1. Obszary chronione w rezerwatach przyrody – 21,44 ha,

2.    HCVF 1.1.2. Obszary chronione w parkach krajobrazowych – 3903,03 ha,

3.    HCVF 2.1. Kompleksy leśne odgrywające rolę w krajobrazie, skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej – 3733,58 ha.

4. HCFV 3.1 Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące – 42,2 ha

5.    HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy – 812,43 ha.

6.    HCVF 4.1. Lasy wodochronne – 3208,24 ha.

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

Mapa z zaznaczonymi lasami o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) znajduje się w załączniku.

Resources to get


HCVF


Asset Publisher Asset Publisher

Back

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

Ukazał się magazyn Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska  pt.  „Las – dobre sąsiedztwo".  Na jego łamach leśnicy i współpracujący z nimi przyrodnicy opowiadają jak różnorodny jest las i jak wiele korzyści wynika z jego sąsiedztwa.

W magazynie leśnicy zachęcają do bliższego poznania lasu i korzystania z jego dobrodziejstw. Zostały w nim zawarte informacje o LKP Puszcza Świętokrzyska – o niezwykłych walorach Puszczy Jodłowej, ale też o wydarzeniach edukacyjno-promocyjnych, w których można wziąć udział – z Darami Świętokrzyskich Lasów na czele.

Opisane zostały przyrodnicze perełki regionu takie jak legendarny dąb Bartek, rezerwaty Świnia Góra, Białe Ługi, Karczówka oraz świętokrzyskie gołoborza i jaskinie. Z wywiadów z przyrodnikami można się dowiedzieć, jakie badania i działania ochronne prowadzone są wspólnie z leśnikami w odniesieniu do popielic, dziuplaków i wilków.

Nie zabrakło tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym i historycznym świętokrzyskich lasów. W publikacji są artykuły o śladach po spacyfikowanych wsiach, takich jak Orłowiny i Wojteczki, miejscach pamięci narodowej i śródleśnych miejscach kultu religijnego nie wszystkim znanych, takich jak kaplica na Górze Witosławskiej. Wśród ciekawostek znalazły się historia serwitutów oraz leśnych szkół, które poprzedzały funkcjonowanie Technikum Leśnego w Zagnańsku.

O tym, że las jest w dobrych rękach leśnicy opowiadają w artykułach o projektach i działaniach takich jak mała retencja wodna i ochrona borów chrobotkowych. Są też tematy trudne związane z problemem śmieci oraz kradzieżami choinek i stroiszu.

O tym, że las to bogactwo funkcji można się przekonać czytając wywiad z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych o leśnych gospodarstwach węglowych oraz artykuły i wywiady o zastosowaniu drewna, o leśnej kuchni i grzybnej kniei.

Las do dobre sąsiedztwo. W magazynie zawarte zostały informacje i porady jak nie zgubić się w lesie, jaką aktywność wybrać i czego możemy oczekiwać od leśnych edukatorów. Leśnicy nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowany został kurs wykonania szyszkoludka.

 

*****

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo" został wydany w nakładzie 10 tys. egz. 80% kosztów dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Można go otrzymać w nadleśnictwach: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Autorami niemal wszystkich artykułów zamieszczonych w magazynie są leśnicy, a cenne uzupełnienie tych materiałów stanowią wywiady z przedstawicielami instytucji i organizacji, które współpracują z Lasami Państwowymi.

 

Załącznik:

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo"