Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu

XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu

14 i 15 marca w Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku odbędą się XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu. Celem imprezy jest popularyzacja gry w szachy oraz wyłonienie reprezentacji RDLP w Radomiu, która weźmie udział w zawodach na szczeblu krajowym.

W turnieju mogą wziąć udział pracownicy, emeryci i renciści z jednostek organizacyjnych RDLP w Radomiu oraz ich rodziny, a także nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku i Zespołu Szkół Leśno-Drzewnych w Garbatce-Letnisku oraz osoby zaproszone. Istnieje także możliwość dopuszczenia do zawodów w trybie nadzwyczajnym osób spoza RDLP w Radomiu i jej jednostek. Zgłoszenia (tylko na kartach zgłoszenia) przyjmowane są do 29 lutego. Zawody zostaną rozegrane indywidualnie i drużynowo.

Zwycięzcy turnieju zostaną uhonorowani pucharami i będą reprezentować RDLP w Radomiu na zawodach szczebla ogólnopolskiego. Puchary otrzymają także najlepsi uczniowie ZSL w Zagnańsku i ZSL-D w Garbatce Letnisku. Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Organizatorami zawodów są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Zagnańsk, Związek Leśników Polskich w RP Region Radomski, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.

Regulamin i karta zgłoszenia poniżej.