Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2022

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2022 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2022r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2022 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2022, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2022 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2022 nie odnotowano żadnego pożaru lasu.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2022r. szkody biotyczne związane z występowaniem pryszczarkowatych oraz jemioły na gatunkach iglastych, a także szkody abiotyczne – podtopienia oraz okiść. Wskazane szkody, wyszczególnione w załączniku nr 3, z uwagi na swój charakter oraz niewielką powierzchnię nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2022 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2021

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2021 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2021 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2021 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2021, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2021 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2021 miał miejsce 1 pożar  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożar objął powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miał negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2021r. szkody biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, korników jodłowych, jemioły oraz gryzoni – zał. nr 3. Wskazane szkody, z uwagi na swój charakter nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2020

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2020 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2020 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2020 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2020, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2020 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2020 miało miejsce 2 pożary  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 2 pożary objęły powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2020r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (przymrozki) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, jemioły oraz mącznika dębu – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2020 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2019

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2019 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

 

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2019 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2019 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2019, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2019 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2019 miało miejsce 14 pożarów  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 12 pożarów objęło powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF. 2 pożary to pożary całkowite na stosunkowo małej powierzchni – 0,15 ha oraz 0,09 ha, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2019r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (susza) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego i jemioły – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2019 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.

 


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2018

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

  1. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2018-2027.
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2018 służby terenowe Nadleśnictwa Skarżysko zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej przy jednoczesnym zwiększaniu walorów przyrodniczych; przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

2.   Wykonywane w 2018 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miały nie odnotowano pożarów całkowitych.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miał miejsce 5 pożarów pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-d leśnictwa Budki – 3 pożary o pow. ogółem 4,07 ha

- oddz. 9-f leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,80 ha

- oddz. 38-d leśnictwa Trębowiec – pożar o pow. 2,41 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 7,28 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2018 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

8. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF należy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2017

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2017 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miały miejsce 2 pożary całkowite lasu zgodnie z lokalizacją:

- Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,35 ha

- Oddz. 9-g leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,90 ha

Pożarem całkowitym zostało objęte w sumie 1,25 ha, co nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miał miejsce 1 pożar pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-c leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,20 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,20 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2017 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2016

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2016 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2016 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

3.    Na terenie lasów HCVF w roku 2016 miało miejsce 5 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

2. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,05 ha

3. Oddz. 8-p leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,18 ha

4. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,40 ha

5. Oddz. 9-f leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 1,10 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 1,77 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

4. W roku 2016 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – w wyniku huraganowego wiatru doszło do uszkodzeń drzewostanów na powierzchniach w leśnictwie Budki w oddziałach: 97-a (na powierzchni 0,56 ha), 97-b (na powierzchni 0,32 ha), 97-c (na powierzchni 1,24ha). W powyższych lokalizacjach powierzchniowo występujące złomy i wywroty niezwłocznie usunięto w celu zapobiegnięcia deprecjacji drewna. W/w powierzchnie zaplanowano do odnowienia w 2017r.

Wskazane wyżej drzewostany stanowią lasy o szczególnych walorach przyrodniczych, cenne z uwagi na charakter wodochronny.  Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń zupełnych drzewostanu wskazane walory lasu zostały zachowane.

 

W roku 2016 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2015

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2015 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2015 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 6 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,08 ha

2. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

3. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

4. Oddz. 31-b leśnictwa Wanacja -   pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

5. Oddz. 58-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 158-i leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,32 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6. W roku 2015 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-b leśnictwa Trębowiec – drzewostan olszowy o powierzchni 0,40 ha. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.

W roku 2015 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


Monitoring lasów HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2014

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2014 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 2 pożary lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 38-c leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,02 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   W roku 2014 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2013

 

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.    Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2013 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 miało miejsce 16 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 24-c leśnictwa Rzepin –      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 50-i leśnictwa Rzepin -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

3. Oddz. 7-b leśnictwa Węglów -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

4. Oddz. 177-h leśnictwa Sadek –    pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

5. Oddz. 188-c leśnictwa Budki -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 76-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

7. Oddz. 77-b leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

8. Oddz. 161-i leśnictwa Sadek -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

9. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

10. Oddz. 9-a leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,03 ha

11. Oddz. 6-r leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

12. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

13. Oddz. 6-b leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,32 ha

14. Oddz. 6-g leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,52 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

15. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,70 ha*

16. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,02 ha **

 

* Pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało 0,70 ha (9.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. W zapisach PUL kompleks „Koszorów"  pozostawiony jest do naturalnej sukcesji, w odniesieniu do pożarzyska także podjęto decyzję o pozostawieniu go do naturalnej sukcesji. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

** Drugi pożar w tym wydzieleniu: pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało tylko 0,02 ha (24.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy oraz niewielką powierzchnię pożaru zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

6. W roku 2013 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-a leśnictwa Trębowiec – uprawa dębowa 12-letnia o powierzchni 0,60 ha. Nie planuje się uprzątnięcia ani ponownego odnowienia, powierzchnia pozostawiona do dalszej obserwacji. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Świętokrzyscy leśnicy na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Świętokrzyscy leśnicy na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zapraszają w sobotę 15 czerwca na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku święto nauki odbędzie się pod hasłem „Nie do wiary!”. Po raz kolejny obecne będą na nim Lasy Państwowe, które są zarówno wystawcą, jak i partnerem wydarzenia.

W ramach działań promocyjnych i edukacyjnych Lasów Państwowych podczas 27. Pikniku Naukowego zaprezentowane będzie stoisko edukacyjne LKP „Puszcza Świętokrzyska”. Przygotują je nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk oraz RDLP w Radomiu. Realizowanych będzie 9 pokazów i warsztatów nawiązujących do tematyki pikniku tj. „NIE DO WIARY!”. Prezentowane będą zagadnienia dotyczące Lasów Państwowych, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, a także społecznej funkcji lasu i projektów realizowanych przez LP dla przyrody. Ponadto leśnicy pokażą osiągnięcia LP w związku z jubileuszem 100-lecia oraz zagadnienia związane z żywnością pochodzenia leśnego „Dobre z Lasu”. Całość pokazów odbędzie się w niepowtarzalnym, świętokrzyskim klimacie.

Strona www Pikniku NaukowegoLeśnicy zaprezentują pokazy i warsztaty:

1)       Dąb Bartek – niewiarygodne drzewo

Opowiemy jak witalny jest legendarny pomnik przyrody dąb Bartek liczący ponad 700 lat; jakie procesy zachodzą w wiekowym drzewie; jakie są sposoby jego ochrony i zachowania; będzie można ułożyć scenariusz ochrony drzewa i poznać jego bioróżnorodność – organizmy z nim związane.

2)       CO2 – ile las go wchłania

Pokażemy, jakie jest wchłanianie CO2 w zależności od wieku, siedliska, składu gatunkowego, struktury i stanu zdrowotnego lasu; opowiemy o leśnym śladzie węglowym i projekcie Lasów Państwowych "Leśne Gospodarstwa Węglowe" związanym ze zwiększeniem pochłaniania CO2 oraz o naszych działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych i realizowanymi działaniami wraz z innymi organizacjami w obszarze ESG.

3)       Drewno – 30 tysięcy zastosowań

Opowiemy o 30 tysiącach zastosowań drewna i produktów z niego pochodzących, od zastosowań w życiu codziennym, po specjalistyczne; będzie można poznać właściwości drewna różnych gatunków drzew.

4)       Mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół

Pokażemy mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół, różnorodność rodzajów konstrukcji mieszkalnych różnych gatunków owadów zapylających – dzikich zapylaczy i pszczół – od pojedynczych konstrukcji, przez barcie i kłody bartne do uli; opowiemy o efektach projektu LP „Pszczoły wracają do lasu”; wykonacie tu element hotelu dla owadów – dzikich zapylaczy oraz zrobicie własną świeczkę.

5)       Grzybowa "sieć internetowa"

Pokażemy interakcje i komunikację grzybów i porostów, opowiemy o roli grzybów i porostów w przyrodzie; będzie można dowiedzieć się jak działa skala porostowa oceny jakości powietrza.

6)       Las jak gąbka

Opowiemy o retencji wodnej w lesie, sposobach jej zatrzymania, ochronie lasów przed suszą będącą konsekwencją zmian klimatu, a także sposobach oszczędzania wody i utrzymania czystości wód; będzie można poznać projekty przyrodnicze Lasów Państwowych związane z retencją i ochroną gatunków i siedlisk wodnych oraz dowiedzieć się jak wykonać naturalny filtr wody w ramach surwiwalu, który jest popularny dzięki projektowi LP „Zanocuj w lesie”.

7)       Zaskakujące życie śródleśnej łąki

Poznacie tu sposoby ochrony czynnej śródleśnych łąk i mokradeł oraz bogactwo gatunkowe łąk ze szczególnym zwróceniem uwagi na motyle związane rozwojowo z określonymi gatunkami roślin; skomponujecie tu własną mieszankę nasion na mini łąkę kwietną.

8)       Dziupla dla nietoperzy i ptaków

Poznacie tu naturalne i sztuczne kryjówki i miejsca rozrodu dla nietoperzy i ptaków, sposoby monitoringu i badań nietoperzy – przygotowaliśmy wystawę „Chronimy mopki w lasach” wykonaną w ramach projektu realizowanego przez ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy pt. „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”; dowiecie się też dlaczego ludzie czasem boją się nietoperzy i jaka jest ich rola w przyrodzie; poznacie różnorodność ptaków i ich gniazd.

9)       Kąpiel leśna i strefa relaksu. Leśne zabawy

Tu poznacie w praktyce wpływ kąpieli leśnej – shinrin-yoku i lasu na zdrowie człowieka; na najmłodszych czekają zabawy leśne i gry zręcznościowe z użyciem naturalnych, drewnianych materiałów; uczestnicy pikniku będą mogli się przekonać jak to jest mieć zwierzęce uszy; tym, którzy szukają wyciszenia leśnicy zaproponują kąpiel leśną i strefę relaksu na leżakach i pufach, przy dźwiękach i zapachach natury wprost z Puszczy Świętokrzyskiej.

***

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza w Europie, realizowana od 1997 roku, której uczestnikami byli fani nauki i przyrody, młodzież, rodziny z dziećmi, naukowcy. Uczestnikami wydarzenia co roku są setki tysięcy osób.

Piknik Naukowy plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, rozbudzające ciekawość i inspirujące do samodzielnego poszukiwania wiedzy. W imprezie weźmie udział 120 instytucji z Polski oraz z innych krajów (instytuty naukowe, uczelnie wyższe, ale również koła naukowe, szkoły i prywatne firmy, które zajmują się nauką i edukacją). Będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Impreza zagwarantuje mnóstwo atrakcji dla wszystkich.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić czerwcowy dzień z leśnikami!

Wstęp wolny!


Web Content Display Web Content Display