Asset Publisher Asset Publisher

Monitoring lasów HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2014

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2014 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 2 pożary lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 38-c leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,02 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   W roku 2014 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2013

 

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.    Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2013 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 miało miejsce 16 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 24-c leśnictwa Rzepin –      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 50-i leśnictwa Rzepin -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

3. Oddz. 7-b leśnictwa Węglów -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

4. Oddz. 177-h leśnictwa Sadek –    pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

5. Oddz. 188-c leśnictwa Budki -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 76-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

7. Oddz. 77-b leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

8. Oddz. 161-i leśnictwa Sadek -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

9. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

10. Oddz. 9-a leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,03 ha

11. Oddz. 6-r leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

12. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

13. Oddz. 6-b leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,32 ha

14. Oddz. 6-g leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,52 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

15. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,70 ha*

16. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,02 ha **

 

* Pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało 0,70 ha (9.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. W zapisach PUL kompleks „Koszorów"  pozostawiony jest do naturalnej sukcesji, w odniesieniu do pożarzyska także podjęto decyzję o pozostawieniu go do naturalnej sukcesji. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

** Drugi pożar w tym wydzieleniu: pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało tylko 0,02 ha (24.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy oraz niewielką powierzchnię pożaru zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

6. W roku 2013 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-a leśnictwa Trębowiec – uprawa dębowa 12-letnia o powierzchni 0,60 ha. Nie planuje się uprzątnięcia ani ponownego odnowienia, powierzchnia pozostawiona do dalszej obserwacji. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

Ukazał się magazyn Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska  pt.  „Las – dobre sąsiedztwo".  Na jego łamach leśnicy i współpracujący z nimi przyrodnicy opowiadają jak różnorodny jest las i jak wiele korzyści wynika z jego sąsiedztwa.

W magazynie leśnicy zachęcają do bliższego poznania lasu i korzystania z jego dobrodziejstw. Zostały w nim zawarte informacje o LKP Puszcza Świętokrzyska – o niezwykłych walorach Puszczy Jodłowej, ale też o wydarzeniach edukacyjno-promocyjnych, w których można wziąć udział – z Darami Świętokrzyskich Lasów na czele.

Opisane zostały przyrodnicze perełki regionu takie jak legendarny dąb Bartek, rezerwaty Świnia Góra, Białe Ługi, Karczówka oraz świętokrzyskie gołoborza i jaskinie. Z wywiadów z przyrodnikami można się dowiedzieć, jakie badania i działania ochronne prowadzone są wspólnie z leśnikami w odniesieniu do popielic, dziuplaków i wilków.

Nie zabrakło tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym i historycznym świętokrzyskich lasów. W publikacji są artykuły o śladach po spacyfikowanych wsiach, takich jak Orłowiny i Wojteczki, miejscach pamięci narodowej i śródleśnych miejscach kultu religijnego nie wszystkim znanych, takich jak kaplica na Górze Witosławskiej. Wśród ciekawostek znalazły się historia serwitutów oraz leśnych szkół, które poprzedzały funkcjonowanie Technikum Leśnego w Zagnańsku.

O tym, że las jest w dobrych rękach leśnicy opowiadają w artykułach o projektach i działaniach takich jak mała retencja wodna i ochrona borów chrobotkowych. Są też tematy trudne związane z problemem śmieci oraz kradzieżami choinek i stroiszu.

O tym, że las to bogactwo funkcji można się przekonać czytając wywiad z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych o leśnych gospodarstwach węglowych oraz artykuły i wywiady o zastosowaniu drewna, o leśnej kuchni i grzybnej kniei.

Las do dobre sąsiedztwo. W magazynie zawarte zostały informacje i porady jak nie zgubić się w lesie, jaką aktywność wybrać i czego możemy oczekiwać od leśnych edukatorów. Leśnicy nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowany został kurs wykonania szyszkoludka.

 

*****

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo" został wydany w nakładzie 10 tys. egz. 80% kosztów dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Można go otrzymać w nadleśnictwach: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Autorami niemal wszystkich artykułów zamieszczonych w magazynie są leśnicy, a cenne uzupełnienie tych materiałów stanowią wywiady z przedstawicielami instytucji i organizacji, które współpracują z Lasami Państwowymi.

 

Załącznik:

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo"


Web Content Display Web Content Display