Asset Publisher Asset Publisher

Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Świętokrzyska"

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska obejmujący obszar o łącznej powierzchni 76 885 ha znajduje się w całości w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W jego skład wchodzi 6 nadleśnictw: Zagnańsk, Daleszyce Łagów, Suchedniów, Kielce oraz Skarżysko (obręb leśny Rataje).


         Powołany został Zarządzeniem Nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w dniu 13 grudnia 2004 roku, a powiększony w oparciu o Zarządzenie Nr 43 z 3 sierpnia 2007 roku oraz Zarządzenie Nr 26 z 26 marca 2008 roku.  Jest obszarem o znaczeniu społecznym, ekologicznym, edukacyjnym, kulturowym, historycznym i naukowym.
          Głównymi celami działania LKP Puszcza Świętokrzyska jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa
         LKP znajduje się w całości na terenie woj. świętokrzyskiego i zajmuje pokaźny obszar dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Regionalizacja przyrodniczo-leśna zalicza obszar LKP do VI Krainy Małopolskiej, mezoregionów: Łysogórskiego i Puszczy  Świętokrzyskiej. LKP obejmuje wyżynne, podgórskie i górskie kompleksy leśne otaczające Świętokrzyski Park Narodowy, ze znacznym udziałem drzewostanów naturalnych, zwłaszcza jodłowych i bukowych z domieszką jawora, graba i modrzewia. Specyfiką gospodarki leśnej na tym obszarze jest naturalne odnawianie się lasu, zwłaszcza jodły. Zróżnicowanie geologiczne i wysokościowe powoduje znaczną mozaikowatość gleb, co wpływa na urozmaicony skład gatunkowy lasu i występowanie drzewostanów mieszanych. Cały obszar LKP leży w zlewniach rzek stanowiących lewobrzeżne dopływy środkowej Wisły, tj. Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, lłżanki i Pilicy.
        Obszar LKP należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych regionu świętokrzyskiego. Świadczy o tym istnienie 5 parków krajobrazowych, 3 obszarów chronionego krajobrazu, 24 rezerwatów przyrody, 21 użytków ekologicznych, 3 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz 42 pomników przyrody, a także duża liczba miejsc związanych z wydarzeniami historycznymi i obecność zabytków kultury materialnej.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wspomnienie św. Franciszka – patrona leśników

Wspomnienie św. Franciszka – patrona leśników

4 października w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej leśnicy wspominali swojego patrona – św. Franciszka z Asyżu. Ten wyjątkowy święty miał podziw i szacunek do wszelkiego stworzenia połączony z odpowiedzialnością za dar stworzenia wynikającą z wielkiej miłości, współczucia i pokory.

W konferencji „Święty Franciszek z Asyżu – patron leśników i przyrodników” wzięli udział pracownicy nadleśnictw i biura RDLP w Radomiu oraz przedstawiciele bliskich leśnikom instytucji i organizacji związanych z lasami, ochroną środowiska, a także księża, duszpasterze leśników. Wykład wygłosił ks. dr Lucjan Bielas, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, duszpasterz ludzi pracujących.

Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem z siedziby Nadleśnictwa Skarżysko na teren Bazyliki Matki Bożej Ostrobramskiej z figurą św. Franciszka z Asyżu wyrzeźbioną z drewna dębowego oraz krzyżem pandemicznym.

Następnie w bazylice zgromadzonych na mszy św. przywitał kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prał. Jerzy Karbownik. Mszę św. w intencji leśników wspominając św. Franciszka z Asyżu celebrował JE ks. Marek Solarczyk, biskup radomski.

Spotkanie zakończył akt zawierzenia leśników i Lasów Państwowych Matce Boskiej Ostrobramskiej, którego w towarzystwie JE ks. biskupa oraz kustosza Sanktuarium w imieniu Braci Leśnej dokonał Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. ekonomicznych i rozwoju.

W pielgrzymce leśników wzięli udział pracownicy nadleśnictw i biura RDLP w Radomiu na czele z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem RDLP w Radomiu oraz przedstawiciele bliskich leśnikom instytucji i organizacji związanych z lasami i ochroną środowiska, a także księża i duszpasterze leśników oraz ojcowie Franciszkanie.

Elementami podkreślającymi rangę uroczystości były sztandary leśne oraz oprawa muzyczna uroczystości, którą zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Wydarzenie zorganizowano po raz szósty w związku ze wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu.

Pracownikom Nadleśnictwa Skarżysko, na czele ze Zbigniewem Dąbrowskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Skarżysko dziękujemy za przygotowanie i organizację pielgrzymki.