Asset Publisher
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Asset Publisher
XVI edycja leśnych Mistrzostw Szachowych rozstrzygnięta
XVI edycja leśnych Mistrzostw Szachowych rozstrzygnięta
W dniach 21-22 marca w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku rozstrzygnięto rozgrywki szachowe leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu. Turniej wygrał Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków.
O puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podczas XVI Szachowych Mistrzostw Leśników im. Jana Przygodzkiego walczyło 23 zawodników. Część zawodników wypełniła normy na wyższe kategorie szachowe.
Mistrzem szachowym został Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków, drugie miejsce zdobył Andrzej Kania reprezentujący Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, a trzecie Mikołaj Wdowiak, uczeń Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęło Nadleśnictwo Stąporków, drugie miejsce RDLP Radom wspólnie z Nadleśnictwem Radom, natomiast trzecie miejsce drużyna Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku.
Puchar za najlepsze miejsce wśród uczniów Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku zdobył Mikołaj Wdowiak oraz Paweł Soseński z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Natomiast puchar dla najmłodszego zawodnika turnieju otrzymała Natalia Widawska, która reprezentowała Nadleśnictwo Przysucha.
Puchary i nagrody wręczyli: Adam Sosnowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radom, Sebastian Rodkiewicz w imieniu Związku Leśników Polskich Regionu Radomskiego, Leszek Gębski, reprezentujący Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Tomasz Zagrobelny przewodniczący NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.
Nad przebiegiem zawodów i spełnieniem norm turnieju klasyfikacyjnego czuwał Jacek Sieczkowski, sędzia klasy państwowej.
Organizatorem Mistrzostw była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Współorganizatorami byli: Nadleśnictwo Radom, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Związek Leśników Polskich RP Region Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.
Ważnym celem osiągniętym w trakcie mistrzostw jest popularyzacja gry w szachy wśród leśników. Potwierdził to udział uczniów szkół leśnej. Bardzo ważna jest też integracja środowiska leśników grających w szachy oraz wymiana kontaktów i doświadczeń.