Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Udana akcja #sadziMY

Udana akcja #sadziMY

30 września i 1 października podczas akcji #sadziMY leśnicy z nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przekazali społeczeństwu 30 tys. sadzonek rodzimych gatunków drzew.

Podczas trzeciej edycji wspólnej ogólnopolskiej akcji z udziałem Pary Prezydenckiej każdy mógł odebrać drzewko i posadzić w swoim otoczeniu.

Akcję oficjalnie zainaugurowali Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka wzięła udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków (RDLP w Łodzi), wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolbromskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostały sosny, buki i jarzęby.

W regionie radomskim i świętokrzyskim sadzonki leśnicy przekazywali przy siedzibie biura RDLP w Radomiu, przy siedzibach nadleśnictw, ale też na szkółkach leśnych – jednej z najnowocześniejszych w Polsce szkółce kontenerowej - Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie (Nadleśnictwo Daleszyce) i Nadleśnictwie Grójec (szkółka w Żabiej Woli). Sadzonki przekazywano także w miastach – w Kozienicach (Nadleśnictwo Kozienice), Białobrzegach (Nadleśnictwo Dobieszyn), Łagowie (Nadleśnictwo Łagów), Stąporkowie (Nadleśnictwo Stąporków). Leśnicy łączyli przekazywanie drzewek z leśną edukacją i informowaniem w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Posadzenie drzewa to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcja #sadziMY jest organizowana po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, lasy to dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.