Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dzień Dziecka z Leśnikiem

Dzień Dziecka z Leśnikiem

Podczas spaceru leśnicy opowiadali o swojej pracy o zadaniach jakie wykonują każdego dnia. Pokazali jaki las otacza miasto Skarżysko i zwrócili uwagę na gospodarkę w nim prowadzoną. Rozmawiali również o drewnie i jego funkcjach w codziennym życiu każdego człowieka. Las to doskonałe miejsce do nauki rozpoznawania drzew jak i poznania prawidłowych zasad zachowania się w lesie.

Po spacerze wszyscy uczestnicy wzięli udział w pikniku na polanie przy biurze Nadleśnictwa gdzie czekało na nich wiele atrakcji:

Pokaz samochodu Straży Leśnej, pokaz samochodu gaśniczego LPPOŻ, pokaz samochodu gaśniczego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku- Kamiennej oraz radiowóz Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku- Kamiennej każdy uczestnik mógł zrobić ekologiczną bransoletkę, zapachową szyszkę czy tez tatuaż z ulubionym leśnym zwierzątkiem. Uczestnicy mogli przymierzyć czapkę leśniczego i poczuć się jak leśnik.  Piknik zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek a na wyjściu każdy dostał zeszyt do nauki rozpoznawania drzew leśnych.

Dziękujemy za udział i wspaniałą atmosferę.