Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny z nadleśnictwami LKP „Puszcza Świętokrzyska”

XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny z nadleśnictwami LKP „Puszcza Świętokrzyska”

20 września leśnicy z nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają na XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, który odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni k/Kielc.

 

Nadleśnictwa przygotowały wiele atrakcji, w tym warsztaty z rozpoznawania grzybów, tropów zwierząt, drzew i krzewów leśnych i popularnych ziół leśnych. Tym, którzy będą szukali wyciszenia leśnicy zaproponują leśną strefę relaksu. Wydarzenie będzie również doskonałą okazją do zaprezentowania atrakcji turystycznych regionu, a przede wszystkim do porozmawiania z leśnikami o ich pracy i prowadzonej zrównoważonej gospodarce leśnej.

 

Wśród atrakcji podczas wydarzenia przygotowano m.in. degustację produktów i potraw regionalnych, występy zespołów ludowych i folkowych. Odbędą się kiermasze rękodzieła, warsztaty wykonywania jesiennych bukietów, pokazy tradycyjnych rzemiosł i obrzędów: darcie pierza, kiszenie kapusty, przędzenie na przęślicy. Będzie można również zakupić wyroby regionalne.

 

Przygotowano również szereg atrakcji dla dzieci, w tym gry i zabawy sportowo-rekreacyjne, konkursy czy warsztaty artystyczne związane z tradycjami i folklorem regionu świętokrzyskiego.

 

Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.