Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Świętokrzyscy leśnicy na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Świętokrzyscy leśnicy na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zapraszają w sobotę 15 czerwca na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku święto nauki odbędzie się pod hasłem „Nie do wiary!”. Po raz kolejny obecne będą na nim Lasy Państwowe, które są zarówno wystawcą, jak i partnerem wydarzenia.

W ramach działań promocyjnych i edukacyjnych Lasów Państwowych podczas 27. Pikniku Naukowego zaprezentowane będzie stoisko edukacyjne LKP „Puszcza Świętokrzyska”. Przygotują je nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk oraz RDLP w Radomiu. Realizowanych będzie 9 pokazów i warsztatów nawiązujących do tematyki pikniku tj. „NIE DO WIARY!”. Prezentowane będą zagadnienia dotyczące Lasów Państwowych, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, a także społecznej funkcji lasu i projektów realizowanych przez LP dla przyrody. Ponadto leśnicy pokażą osiągnięcia LP w związku z jubileuszem 100-lecia oraz zagadnienia związane z żywnością pochodzenia leśnego „Dobre z Lasu”. Całość pokazów odbędzie się w niepowtarzalnym, świętokrzyskim klimacie.

Strona www Pikniku NaukowegoLeśnicy zaprezentują pokazy i warsztaty:

1)       Dąb Bartek – niewiarygodne drzewo

Opowiemy jak witalny jest legendarny pomnik przyrody dąb Bartek liczący ponad 700 lat; jakie procesy zachodzą w wiekowym drzewie; jakie są sposoby jego ochrony i zachowania; będzie można ułożyć scenariusz ochrony drzewa i poznać jego bioróżnorodność – organizmy z nim związane.

2)       CO2 – ile las go wchłania

Pokażemy, jakie jest wchłanianie CO2 w zależności od wieku, siedliska, składu gatunkowego, struktury i stanu zdrowotnego lasu; opowiemy o leśnym śladzie węglowym i projekcie Lasów Państwowych "Leśne Gospodarstwa Węglowe" związanym ze zwiększeniem pochłaniania CO2 oraz o naszych działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych i realizowanymi działaniami wraz z innymi organizacjami w obszarze ESG.

3)       Drewno – 30 tysięcy zastosowań

Opowiemy o 30 tysiącach zastosowań drewna i produktów z niego pochodzących, od zastosowań w życiu codziennym, po specjalistyczne; będzie można poznać właściwości drewna różnych gatunków drzew.

4)       Mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół

Pokażemy mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół, różnorodność rodzajów konstrukcji mieszkalnych różnych gatunków owadów zapylających – dzikich zapylaczy i pszczół – od pojedynczych konstrukcji, przez barcie i kłody bartne do uli; opowiemy o efektach projektu LP „Pszczoły wracają do lasu”; wykonacie tu element hotelu dla owadów – dzikich zapylaczy oraz zrobicie własną świeczkę.

5)       Grzybowa "sieć internetowa"

Pokażemy interakcje i komunikację grzybów i porostów, opowiemy o roli grzybów i porostów w przyrodzie; będzie można dowiedzieć się jak działa skala porostowa oceny jakości powietrza.

6)       Las jak gąbka

Opowiemy o retencji wodnej w lesie, sposobach jej zatrzymania, ochronie lasów przed suszą będącą konsekwencją zmian klimatu, a także sposobach oszczędzania wody i utrzymania czystości wód; będzie można poznać projekty przyrodnicze Lasów Państwowych związane z retencją i ochroną gatunków i siedlisk wodnych oraz dowiedzieć się jak wykonać naturalny filtr wody w ramach surwiwalu, który jest popularny dzięki projektowi LP „Zanocuj w lesie”.

7)       Zaskakujące życie śródleśnej łąki

Poznacie tu sposoby ochrony czynnej śródleśnych łąk i mokradeł oraz bogactwo gatunkowe łąk ze szczególnym zwróceniem uwagi na motyle związane rozwojowo z określonymi gatunkami roślin; skomponujecie tu własną mieszankę nasion na mini łąkę kwietną.

8)       Dziupla dla nietoperzy i ptaków

Poznacie tu naturalne i sztuczne kryjówki i miejsca rozrodu dla nietoperzy i ptaków, sposoby monitoringu i badań nietoperzy – przygotowaliśmy wystawę „Chronimy mopki w lasach” wykonaną w ramach projektu realizowanego przez ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy pt. „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”; dowiecie się też dlaczego ludzie czasem boją się nietoperzy i jaka jest ich rola w przyrodzie; poznacie różnorodność ptaków i ich gniazd.

9)       Kąpiel leśna i strefa relaksu. Leśne zabawy

Tu poznacie w praktyce wpływ kąpieli leśnej – shinrin-yoku i lasu na zdrowie człowieka; na najmłodszych czekają zabawy leśne i gry zręcznościowe z użyciem naturalnych, drewnianych materiałów; uczestnicy pikniku będą mogli się przekonać jak to jest mieć zwierzęce uszy; tym, którzy szukają wyciszenia leśnicy zaproponują kąpiel leśną i strefę relaksu na leżakach i pufach, przy dźwiękach i zapachach natury wprost z Puszczy Świętokrzyskiej.

***

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza w Europie, realizowana od 1997 roku, której uczestnikami byli fani nauki i przyrody, młodzież, rodziny z dziećmi, naukowcy. Uczestnikami wydarzenia co roku są setki tysięcy osób.

Piknik Naukowy plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, rozbudzające ciekawość i inspirujące do samodzielnego poszukiwania wiedzy. W imprezie weźmie udział 120 instytucji z Polski oraz z innych krajów (instytuty naukowe, uczelnie wyższe, ale również koła naukowe, szkoły i prywatne firmy, które zajmują się nauką i edukacją). Będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Impreza zagwarantuje mnóstwo atrakcji dla wszystkich.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić czerwcowy dzień z leśnikami!

Wstęp wolny!