Asset Publisher
Obszary Natura 2000
Sieć ekologiczna NATURA 2000 jest systemem ochrony wybranych elementów przyrody przyjętym przez kraje Unii Europejskiej. Sieć ta ma uzupełniać systemy krajowe i dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Celem utworzenia ekologicznej sieci jest ochrona różnorodności biologicznej na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Obszar Natura 2000 może obejmować część lub całość obszarów i obiektów objętych innymi formami ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.
Program Natura 2000 opiera się na dwóch formach ochrony tzn.:
§ Obszary Specjalnej Ochrony (OSO) – wyznaczane w celu ochrony lęgowej ptaków (tzw. Dyrektywa Ptasia),
§ Specjalne Obszary Ochrony (SOO) – wyznaczone w celu ochrony siedlisk (tzw. Dyrektywa Siedliskowa)
Asset Publisher
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
13 sierpnia rozpoczynają się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival. To już czwarta edycja tego wydarzenia, w tym roku wsparta m.in. przez RDLP w Radomiu i nadleśnictwa regionu świętokrzyskiego.
Mid Europe Early Music Festival to coroczne spotkanie muzyków z wielu krajów – mistrzów i młodych talentów – którzy prezentują dorobek muzyki dawnej w Polsce na tle szerokiego europejskiego kontekstu. Koncerty odbywają się zabytkowych wnętrzach – kościołach, dawnych zamkach i pałacach, łącząc w sobie piękno muzyki z pięknem architektury. W tym roku tematem wydarzenia jest muzyka polskiego renesansu ukazana w jej europejskim kontekście oraz twórczość XVI-wiecznego organisty, kompozytora i kapelmistrza Mikołaja Zieleńskiego.
Równolegle z Festiwalem odbywa się Akademia Muzyki Dawnej, w której uczestniczą studenci akademii muzycznych i uczniowie szkół muzycznych. Młodzi muzycy mają nie tylko możliwość wysłuchania koncertów festiwalowych, ale także aktywnego uczestniczenia w niektórych z nich i zaprezentowania się festiwalowej publiczności w ramach promocji młodych talentów.
Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą m.in. międzynarodowy zespół Traversées Baroques, który powstał we Francji i łączy muzyków grających na wiernych kopiach oryginalnych renesansowych instrumentów dętych; znakomita szwajcarska klawesynistka i flecistka Corina Marti,; jeden z najwybitniejszych na świecie flecistów grających na fletach drewnianych Andreas Bohlen oraz Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej i Schola Cantorum Kielcensis, które już tradycyjnie współpracują przy tworzeniu Festiwalu.
Koncerty będą miały miejsce m.in. w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy, w Opactwie na Św. Krzyżu (XI w.), opactwach cysterskich w Wąchocku i Jędrzejowie, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w ruinach zamku królewskiego w Chęcinach, na zamku w Szydłowie i w gotyckiej katedrze w Sandomierzu.
Podczas wydarzenia promowane będą także Lasy Państwowe w związku z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 100-lecia LP, a szczególnie ich wielofunkcyjność, w tym funkcja kulturotwórcza.
Festiwal odbywa się w dużej mierze dzięki pomocy finansowej wielu mecenasów i sponsorów. Wsparcia udzieliły lokalne samorządy, instytucje i firmy prywatne. Wśród mecenasów znalazły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa z regionu świętokrzyskiego.
Wsparcie Lasów Państwowych Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej jest wyrazem dbałości o propagowanie wielofunkcyjności lasów, w szczególności funkcji społecznej, w tym kulturotwórczej. Przedsięwzięcia będzie wpływało na kształtowanie wizerunku Lasów Państwowych jako organizacji zaangażowanej w wydarzenia kulturalne promujące dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej, związane ze źródłami kultury europejskiej. Podczas wydarzenia promowany będzie też 100-letni dorobek LP.
Harmonogram koncertów:
- 13 sierpnia Wąchock, Opactwo Cysterskie – Nadleśnictwo Starachowice, Nadleśnictwo Skarżysko
- 26 sierpnia Kielce, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Kielce
- 27 sierpnia Opactwo na Świętym Krzyżu – Nadleśnictwo Łagów, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski
- 1 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce
- 2 września Chęciny, Zamek Królewski – Nadleśnictwo Zagnańsk
- 2 września Kielce, Dawna Synagoga – Nadleśnictwo Kielce
- 3 września Szydłów, Jagielloński Pałac Królewski – Nadleśnictwo Chmielnik
- 3 września Oblęgorek, Pałacyk Henryka Sienkiewicza – Nadleśnictwo Kielce
- 4 września Kielce, Kościół pw. św. Jana Pawła II – Nadleśnictwo Kielce
- 6 września Sandomierz, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Staszów
- 6 września Stara Zagość, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – Nadleśnictwo Pińczów
- 7 września Jędrzejów, Opactwo Cystersów – Nadleśnictwo Jędrzejów
- 8 września Starachowice, Ekomuzeum – Nadleśnictwo Starachowice
- 8 września Wiślica, Bazylika Narodzenia N.M.P. – Nadleśnictwo Pińczów
- 9 września Rytwiany, Pustelnia Złotego Lasu – Nadleśnictwo Staszów
- 9 września Karczówka – Nadleśnictwo Kielce
- 10 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce