Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dzień Dziecka z Leśnikiem

Dzień Dziecka z Leśnikiem

Podczas spaceru leśnicy opowiadali o swojej pracy o zadaniach jakie wykonują każdego dnia. Pokazali jaki las otacza miasto Skarżysko i zwrócili uwagę na gospodarkę w nim prowadzoną. Rozmawiali również o drewnie i jego funkcjach w codziennym życiu każdego człowieka. Las to doskonałe miejsce do nauki rozpoznawania drzew jak i poznania prawidłowych zasad zachowania się w lesie.

Po spacerze wszyscy uczestnicy wzięli udział w pikniku na polanie przy biurze Nadleśnictwa gdzie czekało na nich wiele atrakcji:

Pokaz samochodu Straży Leśnej, pokaz samochodu gaśniczego LPPOŻ, pokaz samochodu gaśniczego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku- Kamiennej oraz radiowóz Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku- Kamiennej każdy uczestnik mógł zrobić ekologiczną bransoletkę, zapachową szyszkę czy tez tatuaż z ulubionym leśnym zwierzątkiem. Uczestnicy mogli przymierzyć czapkę leśniczego i poczuć się jak leśnik.  Piknik zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek a na wyjściu każdy dostał zeszyt do nauki rozpoznawania drzew leśnych.

Dziękujemy za udział i wspaniałą atmosferę.