Asset Publisher
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2022
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2022 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2022r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2022 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2022, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2022 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2022 nie odnotowano żadnego pożaru lasu.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2022r. szkody biotyczne związane z występowaniem pryszczarkowatych oraz jemioły na gatunkach iglastych, a także szkody abiotyczne – podtopienia oraz okiść. Wskazane szkody, wyszczególnione w załączniku nr 3, z uwagi na swój charakter oraz niewielką powierzchnię nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2022 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2021
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2021 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2021 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2021 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2021, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2021 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2021 miał miejsce 1 pożar zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożar objął powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miał negatywnego wpływu na walory przyrodnicze lasów HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2021r. szkody biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, korników jodłowych, jemioły oraz gryzoni – zał. nr 3. Wskazane szkody, z uwagi na swój charakter nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2020
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2020 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2020 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2020 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2020, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2020 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2020 miało miejsce 2 pożary zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 2 pożary objęły powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na walory przyrodnicze lasów HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2020r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (przymrozki) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, jemioły oraz mącznika dębu – zał. nr 3.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2020 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2019
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2019 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2019 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2019 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2019, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2019 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2019 miało miejsce 14 pożarów zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 12 pożarów objęło powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na walory przyrodnicze lasów HCVF. 2 pożary to pożary całkowite na stosunkowo małej powierzchni – 0,15 ha oraz 0,09 ha, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2019r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (susza) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego i jemioły – zał. nr 3.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2019 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2018
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2018 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2018-2027.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2018 służby terenowe Nadleśnictwa Skarżysko zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej przy jednoczesnym zwiększaniu walorów przyrodniczych; przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
2. Wykonywane w 2018 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miały nie odnotowano pożarów całkowitych.
6. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miał miejsce 5 pożarów pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:
- oddz. 9-d leśnictwa Budki – 3 pożary o pow. ogółem 4,07 ha
- oddz. 9-f leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,80 ha
- oddz. 38-d leśnictwa Trębowiec – pożar o pow. 2,41 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 7,28 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
7. W roku 2018 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
8. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF należy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2017
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2017 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.
2. Wykonywane w 2017 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miały miejsce 2 pożary całkowite lasu zgodnie z lokalizacją:
- Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,35 ha
- Oddz. 9-g leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,90 ha
Pożarem całkowitym zostało objęte w sumie 1,25 ha, co nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
6. Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miał miejsce 1 pożar pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:
- oddz. 9-c leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,20 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,20 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
7. W roku 2017 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2016
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2016 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.
2. Wykonywane w 2016 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
3. Na terenie lasów HCVF w roku 2016 miało miejsce 5 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha
2. Oddz. 6-m leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,05 ha
3. Oddz. 8-p leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,18 ha
4. Oddz. 9-c leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,40 ha
5. Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 1,10 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 1,77 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
4. W roku 2016 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – w wyniku huraganowego wiatru doszło do uszkodzeń drzewostanów na powierzchniach w leśnictwie Budki w oddziałach: 97-a (na powierzchni 0,56 ha), 97-b (na powierzchni 0,32 ha), 97-c (na powierzchni 1,24ha). W powyższych lokalizacjach powierzchniowo występujące złomy i wywroty niezwłocznie usunięto w celu zapobiegnięcia deprecjacji drewna. W/w powierzchnie zaplanowano do odnowienia w 2017r.
Wskazane wyżej drzewostany stanowią lasy o szczególnych walorach przyrodniczych, cenne z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń zupełnych drzewostanu wskazane walory lasu zostały zachowane.
W roku 2016 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2015
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2015 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.
2. Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.
4. Wykonywane w 2015 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 6 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 6-s leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,08 ha
2. Oddz. 6-s leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha
3. Oddz. 9-c leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha
4. Oddz. 31-b leśnictwa Wanacja - pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha
5. Oddz. 58-a leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
6. Oddz. 158-i leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,32 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
6. W roku 2015 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-b leśnictwa Trębowiec – drzewostan olszowy o powierzchni 0,40 ha. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.
W roku 2015 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
Monitoring lasów HCVF
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2014
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2014 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017
2. Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.
4. Wykonywane w 2014 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 2 pożary lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 38-c leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
2. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,02 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
6. W roku 2014 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2013
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2013 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017
2. Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.
4. Wykonywane w 2013 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2013 miało miejsce 16 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 24-c leśnictwa Rzepin – pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
2. Oddz. 50-i leśnictwa Rzepin - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
3. Oddz. 7-b leśnictwa Węglów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
4. Oddz. 177-h leśnictwa Sadek – pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
5. Oddz. 188-c leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
6. Oddz. 76-a leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
7. Oddz. 77-b leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
8. Oddz. 161-i leśnictwa Sadek - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
9. Oddz. 6-s leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha
10. Oddz. 9-a leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,03 ha
11. Oddz. 6-r leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha
12. Oddz. 6-m leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha
13. Oddz. 6-b leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,32 ha
14. Oddz. 6-g leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,52 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
15. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,70 ha*
16. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,02 ha **
* Pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało 0,70 ha (9.08.2013r.) 11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. W zapisach PUL kompleks „Koszorów" pozostawiony jest do naturalnej sukcesji, w odniesieniu do pożarzyska także podjęto decyzję o pozostawieniu go do naturalnej sukcesji. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.
** Drugi pożar w tym wydzieleniu: pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało tylko 0,02 ha (24.08.2013r.) 11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy oraz niewielką powierzchnię pożaru zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.
6. W roku 2013 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-a leśnictwa Trębowiec – uprawa dębowa 12-letnia o powierzchni 0,60 ha. Nie planuje się uprzątnięcia ani ponownego odnowienia, powierzchnia pozostawiona do dalszej obserwacji. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.
Asset Publisher
IX Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach
IX Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają na IX edycję plenerowej imprezy edukacyjno-promocyjnej pn. „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Piknik odbędzie się w niedzielę 24 września na Stadionie Leśnym w Kielcach. Danie z grzybów z akcentem z dziczyzny ugotuje Jakub Wolski Hell's Kitchen.
Impreza skierowana jest do rodzin, pasjonatów przyrody, osób aktywnie spędzających czas na łonie natury, turystów, grzybiarzy i smakoszy leśnej kuchni. Na gości czeka wiele atrakcji, m.in. warsztaty przyrodnicze, spacery z leśnikiem, wspólne grzybobranie, gotowanie i degustacja potraw z darów lasu, pokazy sokolnicze, jarmark sztuki ludowej i artykułów z darów natury.
Wielkie grzybobranie
Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia jest wspólne grzybobranie pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników. Już o godz. 8 na pasjonatów zbierania grzybów będą czekały specjalne autokary, które rozwiozą uczestników do lasów – tym razem do nadleśnictw: Łagów, Suchedniów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.
Wyjazd z Kielc z parkingu przy pomniku Homo Homini – ul. Księdza Piotra Ściegiennego 63 (duży parking naprzeciwko głównego wejścia na Cmentarz Komunalny). Busy będą podstawione na godzinę 7.45, wyjazd o godzinie 8.00. Powrót około godz. 13, również na teren przy pomniku Homo Homini.
Mapa miejsc grzybobrania:
Nadleśnictwo Suchedniów. "Leśniczówka na Kruku"
Nadleśnictwo Łagów "Parking leśny Leśnictwo Orłowiny"
Nadleśnictwo Zagnańsk "Przy pomniku 4 Pułku Sosnowica”
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1GESuKkf0eT_hDjy8la9451t5kX03XQY&usp=sharing
Na najlepszych grzybiarzy czekają nagrody. Z koszykami zapraszamy też na Stadion Leśny w Kielcach, gdzie będzie można zaprezentować swoje zbiory. Wybierzemy najlepszego grzybiarza, a zaproszeni przez nas specjaliści przeszkolą chętnych z rozpoznawania grzybów.
W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych/braku grzybów zapraszamy również do lasu – na spacery tematyczne z leśnikami!
Leśny piknik na Stadionie Leśnym w Kielcach
W godz. od 11 do 16 na Stadionie Leśny w Kielcach (aleja Na Stadion) odbędzie się piknik, podczas którego będziemy promować skarby natury kryjące się w świętokrzyskich lasach.
Będzie smaczna niespodzianka z grzybów z akcentem z dziczyzny – gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, popularnym kucharzem „piekielnej kuchni”, który przygotuje dania na bazie grzybów. Wystąpi też na scenie – poprowadzi konkurs jedzenie burgera z dziczyzny na czas i zdradzi tajniki przygotowania dania, które będzie gotował na Darach Świętokrzyskich Lasów.
Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki. Będzie można poznać osiągnięcia leśnictwa – jego współczesne i tradycyjne aspekty w związku z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych.
W programie (w godz. 11-16, Stadion Leśny w Kielcach):
• wybór najlepszego grzybiarza,
• gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen,
• pokazy kół gospodyń wiejskich – potrawy z darów lasu,
• Dobre z Lasu, czyli Zdrowa żywność z polskich lasów,
• występ grzyboznawcy,
• lasy w mieście,
• turystyka leśna,
• aktywności sportowe w lesie,
• warsztaty przyrodnicze,
• muzyka myśliwska,
• pokazy sokolnicze,
• jarmark artykułów z darów natury,
• konkursy z nagrodami.
Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, Stadion Leśny w Kielcach):
• Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne nadleśnictw tym razem wokół tematu zdrowej żywności z lasów – darów lasu, turystyki i korzystania z lasu oraz jubileuszu 100-lecia LP. Nadleśnictwa Daleszyce i Łagów zaprezentują zagadnienia dotyczące turystyki, sportu i rekreacji w lesie, akcji „Czas w las”, bezpieczeństwa w lesie (orientacja w terenie, zagrożenia), obiektów turystycznych, edukacyjnych, kulturowych i historycznych w lasach, będzie można również tu otrzymać sadzonki drzew. Uzdolniony artystycznie pracownik Nadleśnictwa Daleszyce Arkadiusz Mańczyk pokaże również wystawę swoich rzeźb. Nadleśnictwa Kielce i Nadleśnictwo Suchedniów zaprezentują „leśną aptekę i dary lasu, a nadleśnictwa Skarżysko i Zagnańsk wystawę „Lasy Państwowe wczoraj i dziś” związaną z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych oraz dotyczącą projektu ochrony, zachowania i promocji legendarnego pomnika przyrody pn.: „Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”.
• Prezentacja przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Oddział w Radomiu Koncepcji Zagospodarowania Turystycznego dla Nadleśnictw Daleszyce, Kielce i Zagnańsk. Koncepcja powstaje na zlecenie nadleśnictw i RDLP w Radomiu w związku ze szczególnym znaczeniem lasów dla miasta Kielce i jego mieszkańców, różnymi potrzebami zgłaszanymi przez środowiska zajmujące się turystyką, sportem i rekreacją w lesie oraz w przekonaniu, że możliwa jest harmonijna realizacja wszystkich funkcji lasu – od gospodarczych, przez ochronne, po społeczne;
• Prezentacja marki Lasów Państwowych „Dobre z Lasu”, która jest częścią szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów oraz dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Podczas wydarzenia będzie można spróbować produktów marki „Dobre z Lasu” na stoisku degustacyjnym;
• Prezentacja działania „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami i bartnikami;
• Stoiska wystawowe instytucji i organizacji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, służb mundurowych (policja, straż pożarna), Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Madejówka Bushcraft Team, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Zielarski Kącik Karii);
• Pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyokushin;
• Pokaz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku;
• Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich i konkursu „Natura od Kuchni”;
• Pokazy Klubów Sportowych – Stowarzyszenie Ostrower i konkursu „Sportowa Natura”;
• Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.
Wstęp wolny – zapraszamy!!
Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.
Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.
Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.
Miejsce:
Lasy nadleśnictw: Łagów, Suchedniów i Zagnańsk (grzybobranie), Stadion Leśny w Kielcach (piknik) ul. aleja na Stadion https://www.google.com/maps/search/50.849430,+20.610634?entry=tts
Termin:
24 września, godz. 8.00-16.00
Osoby do kontaktu:
Magdalena Struzikiewicz – Nadleśnictwo Kielce
e-mail: magdalena.struzikiewicz@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 970
Monika Karst – Nadleśnictwo Łagów
e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510
Anna Wojkowska-Klata – Nadleśnictwo Suchedniów
e-mail: anna.wojkowska@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 41 317 19 68, tel. kom. 608 086 839
Link do mapy grzybobrania:
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1GESuKkf0eT_hDjy8la9451t5kX03XQY&usp=sharing