Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Skarżysko zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 15811,49 ha .

 

Teren nadleśnictwa podzielony jest na trzy obręby , w skład których wchodzi  12 leśnictw oraz Gospodarstwo Szkółkarskie

· Obręb Rataje - 4697,81 ha : L-ctwa - Rzepin, Wanacja, Węglów, Parszów
· Obręb Skarżysko – 5568,40 ha : L-ctwa - Skarżysko Książęce, Majdów, Ciechostowice, Nad Kamienną
· Obręb Szydłowiec – 5545,28 ha : L-ctwa - Kierz Niedźwiedzi, Trębowiec, Sadek, Budki, Gospodarstwo szkółkarskie.
Grunty nadleśnictwa położone są na terenie dwunastu gmin i dwu województw: Świętokrzyskiego – 9939,60 ha i Mazowieckiego – 5871,89 ha.
Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym lasy Nadleśnictwa położone są w VI Krainie Małopolskiej , w trzech dzielnicach:
2 – Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej),
3 – Radomsko – Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego),
9 –Wyżyny Środkowo – Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej)

Sąsiadującymi nadleśnictwami są od zachodu Stąporków i Przysucha od północy Radom od wschodu Marcule, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski od południa Łagów i Suchedniów oraz Świętokrzyski Park Narodowy.
Przez teren nadleśnictwa przepływają następujące rzeki : Kamienna i Iłżanka (lewe dopływy Wisły), Lubianka, Żarnówka, Oleśnica, Bernatka (dopływy Kamiennej), Sabasówka (dopływ Radomki oraz Rybianka (dopływ Sabasówki). Występują ponadto liczne cieki wodne nie posiadające nazw, zbierające wody stale lub okresowo. Znaczenie dla kształtowania mikroklimatu oraz warunków siedliskowych mają zbiorniki wodne zlokalizowane w pobliżu miejscowości Skarżysko Kamienna („Rejów, „Bernatka"), Starachowice („Pasternak", „Lubianka", „Piaski"), Mostki, Bliżyn, Chlewiska, Szydłowiec, Mirów Stary.
Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Ukształtowanie terenu jest przeważnie wzgórzowe i pagórkowate poprzecinane dolinami strumieni ale także występują rozległe powierzchnie terenu równinnego i falistego. Najwyższe wzniesienie znajduje się w obrębie Skarżysko oddz. 56 i wynosi 408 m n.p.m. .
Klimat
Odrębność klimatyczna Gór Świętokrzyskich w stosunku do sąsiednich obszarów związana jest ze specyficznym ukształtowaniem powierzchni, a zwłaszcza pasowym układem wzniesień i obniżeń przebiegającym w kierunku WNW-ESE. Średnia temperatura roczna +9 oC. Okres wegetacyjny trwa średnio 200-210 dni. Opady roczne średnio wynoszą 750 mm. Opady letnie mają charakter ulewny i dochodzą do 100mm/miesiąc. Długość pokrywy śnieżnej to ok 70dni.
Gleba
Tereny obrębów Rataje i Skarżysko położone są na utworach triasowych, jurajskich piaskowcach i iłach, na których zalegają często utwory czwartorzędowe w postaci akumulacji wodnolodowcowej - najczęściej piasków, rzadziej glin, z domieszką okruchów skalnych. W obrębie Szydłowiec przeważają utwory geologiczne pochodzenia polodowcowego, zalegające na podłożu piaskowca dolnojurajskiego.
W związku z wyżej wymienionymi utworami geologicznymi, składem mechanicznym gleb i warunkami wilgotnościowymi, wytworzyły się następujące typy gleb leśnych:
Gleby rdzawe z podtypami, gleby glejowe, gleby płowe, gleby bielicowe, gleby glejobielicowe, gleby brunatne, gleby murszowe i murszowate, gleby torfowe torfowisk wysokich, przejściowych i niskich, czarne ziemie, czarnoziemy, gleby słabo wykształcone ze skał luźnych i zwietrzelinowych piaskowców.

Roczny etat użytków rębnych wynosi 24116 m3, natomiast przedrębnych 45232 m3. Wielkości te składają się na etat ogólny w wysokości 69348 m3 , co stanowi 60% planowanego rocznego przyrostu drzewostanów. Roczny plan odnowień i zalesień kształtuje się przeciętnie na poziomie - 119 ha, poprawek i uzupełnień – 11,4 ha, wprowadzania podszytów – 4,6 ha. Materiał sadzeniowy używany do zalesień i odnowień produkowany jest szkółce gospodarczej o powierzchni zredukowanej – 4,0 ha. Nasiona potrzebne do obsiewu szkółek pozyskiwane są z drzewostanów nasiennych wyłączonych i nasiennych gospodarczych. Nadleśnictwo posiada 71,50 ha drzewostanów nasiennych wyłączonych jodłowych i modrzewiowych oraz 546 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych.
Zestawienie zgodności składu gatunkowego z przyjętym typem gospodarczym drzewostanu dla poszczególnych siedlisk.
Wyróżniono trzy stopnie zgodności
1. zgodne – 59,85%
2. częściowo zgodne – 30,42%
3. niezgodne – 9,74%

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ćwiczenia na terenie Nadleśnictwa Skarżysko

Ćwiczenia na terenie Nadleśnictwa Skarżysko

10 sierpnia 2021r. strażacy z KP PSP w Skarżysku-Kamiennej wraz ze strażakami z OSP z terenu powiatu skarżyskiego uczestniczyli w ćwiczeniach na terenie Nadleśnictwa Skarżysko w Leśnictwie Skarżysko-Książęce i Leśnictwie Budki). Ćwiczenia zostały przeprowadzone zgodnie z wnioskami ujętymi w analizie zagrożeń opracowanej dla województwa Świętokrzyskiego.

           Ćwiczenia obejmowały praktyczne sprawdzenie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej na obszarach leśnych. Miejsce ćwiczeń zostało wskazane przez Nadleśnictwo Skarżysko. Jest to obszar szczególnie narażony na dynamiczny rozwój pożaru.

            Celem ćwiczeń było zapoznanie się z przebiegiem dróg dojazdowych w tym obszarze, praktycznym sprawdzeniem możliwości punktu poboru wody, a także doskonalenie umiejętności strażaków prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych na terenach leśnych oraz dostarczania wody na duże odległości przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu KP PSP w Skarżysku-Kamiennej. Sprawdzono również procedury alarmowania i współpracy ze służbami leśnymi. W ćwiczeniach był również epizod medyczny, który był nadzorowany przez Powiatowego Koordynatora Medycznego.

 

            Jednym z elementów ćwiczeń było sprawienie magistrali zasilającej samochody gaśnicze na odcinku 250m z równoczesnym podaniem 6 prądów gaśniczych. W ćwiczeniach wzięło udział 5 pojazdów PSP, zastęp OSP z Lipowego Pola Plebańskiego i Skarżyska-Kamiennej, łącznie 23 ratowników oraz samochód z modułem gaśniczym z Nadleśnictwa Skarżysko. W trakcie prowadzenia manewrów wezwany przez Nadleśnictwo samolot gaśniczy dokonał zrzutu wody w miejsce pozorowanego pożaru.

 

            Założony zamiar taktyczny oraz wszystkie cele zostały zrealizowane. Przeprowadzone ćwiczenia pozwoliły na zdobycie doświadczenia, które pozwoli na szybkie prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych.

 

            Podsumowania ćwiczeń dokonał Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej st. bryg. Marcin Machowski oraz Michał Farys Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko.

Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Kuźdub - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej, Ewelina Grunt – Nadleśnictwo Skarżysko