Asset Publisher
Lasy Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Skarżysko zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 15811,49 ha .
Teren nadleśnictwa podzielony jest na trzy obręby , w skład których wchodzi 12 leśnictw oraz Gospodarstwo Szkółkarskie
· Obręb Rataje - 4697,81 ha : L-ctwa - Rzepin, Wanacja, Węglów, Parszów
· Obręb Skarżysko – 5568,40 ha : L-ctwa - Skarżysko Książęce, Majdów, Ciechostowice, Nad Kamienną
· Obręb Szydłowiec – 5545,28 ha : L-ctwa - Kierz Niedźwiedzi, Trębowiec, Sadek, Budki, Gospodarstwo szkółkarskie.
Grunty nadleśnictwa położone są na terenie dwunastu gmin i dwu województw: Świętokrzyskiego – 9939,60 ha i Mazowieckiego – 5871,89 ha.
Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym lasy Nadleśnictwa położone są w VI Krainie Małopolskiej , w trzech dzielnicach:
2 – Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej),
3 – Radomsko – Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego),
9 –Wyżyny Środkowo – Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej)
Sąsiadującymi nadleśnictwami są od zachodu Stąporków i Przysucha od północy Radom od wschodu Marcule, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski od południa Łagów i Suchedniów oraz Świętokrzyski Park Narodowy.
Przez teren nadleśnictwa przepływają następujące rzeki : Kamienna i Iłżanka (lewe dopływy Wisły), Lubianka, Żarnówka, Oleśnica, Bernatka (dopływy Kamiennej), Sabasówka (dopływ Radomki oraz Rybianka (dopływ Sabasówki). Występują ponadto liczne cieki wodne nie posiadające nazw, zbierające wody stale lub okresowo. Znaczenie dla kształtowania mikroklimatu oraz warunków siedliskowych mają zbiorniki wodne zlokalizowane w pobliżu miejscowości Skarżysko Kamienna („Rejów, „Bernatka"), Starachowice („Pasternak", „Lubianka", „Piaski"), Mostki, Bliżyn, Chlewiska, Szydłowiec, Mirów Stary.
Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Ukształtowanie terenu jest przeważnie wzgórzowe i pagórkowate poprzecinane dolinami strumieni ale także występują rozległe powierzchnie terenu równinnego i falistego. Najwyższe wzniesienie znajduje się w obrębie Skarżysko oddz. 56 i wynosi 408 m n.p.m. .
Klimat
Odrębność klimatyczna Gór Świętokrzyskich w stosunku do sąsiednich obszarów związana jest ze specyficznym ukształtowaniem powierzchni, a zwłaszcza pasowym układem wzniesień i obniżeń przebiegającym w kierunku WNW-ESE. Średnia temperatura roczna +9 oC. Okres wegetacyjny trwa średnio 200-210 dni. Opady roczne średnio wynoszą 750 mm. Opady letnie mają charakter ulewny i dochodzą do 100mm/miesiąc. Długość pokrywy śnieżnej to ok 70dni.
Gleba
Tereny obrębów Rataje i Skarżysko położone są na utworach triasowych, jurajskich piaskowcach i iłach, na których zalegają często utwory czwartorzędowe w postaci akumulacji wodnolodowcowej - najczęściej piasków, rzadziej glin, z domieszką okruchów skalnych. W obrębie Szydłowiec przeważają utwory geologiczne pochodzenia polodowcowego, zalegające na podłożu piaskowca dolnojurajskiego.
W związku z wyżej wymienionymi utworami geologicznymi, składem mechanicznym gleb i warunkami wilgotnościowymi, wytworzyły się następujące typy gleb leśnych:
Gleby rdzawe z podtypami, gleby glejowe, gleby płowe, gleby bielicowe, gleby glejobielicowe, gleby brunatne, gleby murszowe i murszowate, gleby torfowe torfowisk wysokich, przejściowych i niskich, czarne ziemie, czarnoziemy, gleby słabo wykształcone ze skał luźnych i zwietrzelinowych piaskowców.
Roczny etat użytków rębnych wynosi 24116 m3, natomiast przedrębnych 45232 m3. Wielkości te składają się na etat ogólny w wysokości 69348 m3 , co stanowi 60% planowanego rocznego przyrostu drzewostanów. Roczny plan odnowień i zalesień kształtuje się przeciętnie na poziomie - 119 ha, poprawek i uzupełnień – 11,4 ha, wprowadzania podszytów – 4,6 ha. Materiał sadzeniowy używany do zalesień i odnowień produkowany jest szkółce gospodarczej o powierzchni zredukowanej – 4,0 ha. Nasiona potrzebne do obsiewu szkółek pozyskiwane są z drzewostanów nasiennych wyłączonych i nasiennych gospodarczych. Nadleśnictwo posiada 71,50 ha drzewostanów nasiennych wyłączonych jodłowych i modrzewiowych oraz 546 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych.
Zestawienie zgodności składu gatunkowego z przyjętym typem gospodarczym drzewostanu dla poszczególnych siedlisk.
Wyróżniono trzy stopnie zgodności
1. zgodne – 59,85%
2. częściowo zgodne – 30,42%
3. niezgodne – 9,74%
Asset Publisher
„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.
Lokalizacje miejsc sadzenia lasu na terenie RDLP w Radomiu:
21.03.2025 Nadleśnictwo Łagów, leśnictwo Łukawa, oddz. 233-d-99
21.03.2025 Nadleśnictwo Barycz, leśnictwo Górny Staw, oddz. 317i
24.03.2025 Nadleśnictwo Radoszyce, leśnictwo Krzyżówki, oddz. 308k
26.03.2025 Nadleśnictwo Starachowice, leśnictwo Majówka, oddz. 135f99
26.03.2025 Nadleśnictwo Stąporków, leśnictwo Mokra, oddz. 87c
27.03.2025 Nadleśnictwo Dobieszyn, leśnictwo Ksawerów, oddz. 121c
27.03.2025 Nadleśnictwo Staszów, leśnictwo Bukowa
27.03.2025 Nadleśnictwo Radom, leśnictwo Janiszew, oddz. 26k
27.03.2025 Nadleśnictwo Stąporków, leśnictwo Stąporków, oddz. 206c
28.03.2025 Nadleśnictwo Kielce, leśnictwo Dąbrowa, oddz. 14i
28.03.2025 Nadleśnictwo Chmielnik, leśnictwo Stopnica, oddz. 109c
02.04.2025 Nadleśnictwo Stąporków, leśnictwo Kawęczyn, oddz. 17i
03.04.2025 Nadleśnictwo Skarżysko, leśnictwo Kierz Niedźwiedzi, oddz. 73g
04.04.2025 Nadleśnictwo Stąporków, leśnictwo Kawęczyn, oddz. 17i
10.04.2025 Nadleśnictwo Kozienice, leśnictwo Cztery Kopce, oddz. 114a
11.04.2025 Nadleśnictwo Kozienice, leśnictwo Jaśce, oddz. 89j
12.04.2025 Nadleśnictwo Zwoleń, leśnictwo Miodne, oddz. 176 f
Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam gdzie je pozyskują sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.
"Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas" – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych
Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.
Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.
W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.
Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.
"W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski" – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:
Sadzenia drzw w całej Polsce z rożnymi grupami społecznymi (poniższa mapa będzie na bieżąco aktualizowana).
- Otwarte sadzenia lasów w nadleśnictwach – każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do ochrony przyrody.
- Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu lasami i o pracy leśników.
Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu.
Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw w swojej okolicy oraz stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.