Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie
o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

 

    Nadleśnictwo Skarżysko informuje o możliwości zakupu, przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Skarżysko, lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Nabywanie gruntów, w tym przeznaczonych do zalesienia odbywać się będzie stosownie do przepisów art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2021 r. poz. 1275).

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia może zostać nabyty wyłącznie w przypadku stwierdzenia przez Nadleśniczego zasadności nabycia ww. dla potrzeb prowadzenia  racjonalnej gospodarki leśnej oraz po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Ww. grunty mogą być nabyte w szczególności w przypadku:

  1. ich bezpośredniej przyległości do gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych
  2. jeżeli są oznaczone w ewidencji gruntów jako las  lub grunty przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego do zalesienia;
  3. mają uregulowany stan prawny;
  4. regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

 

Lokalizację gruntów będących w zarządzie Nadleśnictwa można sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach, która jest dostępna na stronie https://bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

W celu uzyskania wstępnej informacji o zainteresowaniu Nadleśnictwa zakupem Państwa działki prosimy o kontakt:

Nadleśnictwo Skarżysko, ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, nr tel. 41 253 84 85 e-mail: skarzysko@radom.lasy.gov.pl.

W piśmie prosimy o podanie adresu administracyjnego nieruchomości, tj. powiatu, gminy, obrębu ewidencyjnego i numeru działki oraz księgi wieczystej.

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości sprzedaży lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia można uzyskać w Nadleśnictwie Skarżysko,
ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, nr tel. 41 253 84 85 e-mail: skarzysko@radom.lasy.gov.pl.