Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy regionu radomskiego i świętokrzyskiego upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz lokalnie, w swoich „małych ojczyznach”. Odwiedzili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w związku ze 104. rocznicą odzyskania niepodległości. Wzięli też udział w akcji „Niepodległa do Hymnu!” oraz opracowali wystawę dotyczącą czynów niepodległościowych.

Leśnicy z nadleśnictw regionu radomskiego i okolic wraz z Markiem Szarym, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli w uroczystościach w Radomiu. Przy siedzibie RDLP, przed wyjściem na oficjalne uroczystości leśnicy odśpiewali hymn państwowy. Złożono kwiaty przy kamieniu i krzyżu upamiętniającym walki niepodległościowe i tych, którzy ofiarowali swe życie i cierpienia Ojczyźnie oraz oddano hołd pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej „Jodła”. Po mszy św. w radomskiej katedrze i przemarszu leśnicy wzięli udział w uroczystości z udziałem wojska i sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza i złożyli kwiaty pod pomnikiem Czynu Legionów oraz Pary Prezydenckiej.

Leśnicy z nadleśnictw regionu świętokrzyskiego wraz z Piotrem Kacprzakiem, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem radomskiej dyrekcji LP prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie odśpiewali wraz z kielczanami hymn i przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości związane ze świętem. Tu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty.

Leśnicy obecni byli także na lokalnych uroczystościach i w innych miejscach dających świadectwo Niepodległej – mogiłach i obeliskach, również tych w lesie. W tym dniu Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom organizacji niepodległościowych w Białobrzegach.

Także podczas niewielkich wydarzeń lokalnych był śpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji Niepodległa do Hymnu! Hymn państwowy odśpiewano podczas Leśnego Biegu Niepodległości organizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku przy wsparciu RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Zagnańsk.

Pracownicy nadleśnictw Chmielnik, Grójec i Ostrowiec Świętokrzyski śpiewali hymn przy siedzibie nadleśnictwa. Starachowiccy leśnicy wraz z młodzieżą szkolną podczas „żywej” lekcji historii odśpiewali hymn przy historycznej "Leśniczówce Klepacze" w której znajduje się obecnie Izba Pamięci im. Gen. A. Hedy Szarego. Leśnicy z pozostałych nadleśnictw śpiewali hymn podczas lokalnych uroczystości.

Leśnicy wzięli udział także w czwartej edycji Leśnego Biegu dla Niepodległości zorganizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku oraz innych wydarzeniach sportowych, takich jak Ostrowieckie Biegi Niepodległości. Pracownik Nadleśnictwa Daleszyce Paweł Kosin wraz z synem Aleksandrem pobiegł w warszawskim 32 Biegu Niepodległości.

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu opracowała także wystawę „1863-1864. Pamiętamy” –fragment dotyczący Bohaterów Powstania – a konkretnie Jadwigi Prendowskiej, której rzeźbę odsłonięto 11 listopada w Mircu. Wystawa obejmuje historię życia Jadwigi Prendowskiej, miejsca z nią związane, jej wspomnienia, historię krzyża w Mircu, opis losów jej męża Józefa Prendowskiego (1828-1872), komisarza wojskowego województwa sandomierskiego i brata – rotmistrza Jana Prendowskiego (1839-1905), niezwykle odważnego Powstańca. Została wyeksponowana podczas wieczoru wspomnień poświęconego Jadwidze Prendowskiej, który odbył się z udziałem leśników w Modrzewiowym Dworku 10 listopada. Następnie była eksponowana podczas Narodowego Święta Niepodległości, wówczas odsłonięto rzeźbę upamiętniającą postać Jadwigi Prendowskiej.